کتاب قیام الله؛ گذری بر مبانی دینی بیداری اسلامی


سخن از بیدارى اسلامى، سخن از یک مفهوم نامشخص و مبهم و قابل تأویل و تفسیر نیست؛ سخن از یک واقعیت خارجىِ مشهود و محسوس است که فضا را انباشته و قیام‏ها و انقلاب‏هاى بزرگى را پدید آورده و مهره‌هاى خطرناکى از جبهه‌ى دشمن را ساقط کرده و از صحنه بیرون رانده است

 

 

با وجود صحنه های واضح و آشکار از ریشه ها و مظاهر اسلامی در میدان وسیع کشورهای در حال قیام(در نهضت بیداری اسلامی)، باز هم برخی از تفسیر صحیح و رسا درباره این جریان باز ماندند و آن را معلول تحرکات مخفیانه سرویس‏های جاسوسی دشمن پنداشته و یا سعی می‏ کنند با تعابیری مجمل و نامفهوم از«بیداری اسلامی» در این که این انقلاب ها با مقاصد و اهداف اسلامی در حال شکل گیری و تکوین است، ابهام ایجاد نمایند. اما «سخن از بیدارى اسلامى، سخن از یک مفهوم نامشخص و مبهم و قابل تأویل و تفسیر نیست؛ سخن از یک واقعیت خارجىِ مشهود و محسوس است که فضا را انباشته و قیام‏ها و انقلاب‏هاى بزرگى را پدید آورده و مهره‌هاى خطرناکى از جبهه‌ى دشمن را ساقط کرده و از صحنه بیرون رانده است»[1]در این کوشش مجمل سعی بر این است که در راستای تحلیل ها و تفسیرهای ولی امر مسلمین جهان -رهبر معظم انقلاب اسلامی– از آغاز حرکت عظیم بیداری اسلامی تاکنون؛ استدلالات و براهینی در اسلامی بودن هویت این انقلاب ها به طور مختصر ارائه گردد، تا سرّ کلام و تفسیر حکیمانه ایشان در این باب برای کسانی که هنوز در اسلامی یا آمریکایی بودن این خیزش ها و خروش ها تردید دارند، فاش شود.البته مقصود از بررسی مبانی و ادلّۀ دینی بیداری اسلامی، اثبات کلام ایشان در اسلامی خواندن این حرکت ها نیست؛ چرا که کلام و تحلیل رهبر ما، رهبر تمامی کلام ها و تحلیل ها است.

 

 

این کتاب برای تفسیر روشن مقصود مذکور برای مخاطب خویش از سه بخش کلی به این شرح تشکیل یافته است:

 

بخش اول: بیداری اسلامی، جهاد و قیام لله

در بخش اول کتاب تلاش شده تا با مرور آیات و روایات عمده و محوری جهاد و مبارزه در راه خدا، در فصل «زندگی اسلامی، زندگی جهادی»، زندگی فردی و اجتماعی مطلوبی که قرآن و سنت از جامعۀ اسلامی انتظار عملی شدن آن را دارد، همان زندگی در سایۀ جهاد و تلاش خستگی ناپذیر در راه خدا معرفی شود. در فصل دوم این بخش تحت عنوان «قالب های جهادی و بیداری اسلامی» اقسام مختلف جهاد مانند مقاتله، امر به معروف و نهی از منکر و قیام و انقلاب بر ضد مستکبران که هم اکنون در شکل گیری و ادامۀ نهضت بیداری اسلامی مشهود است، بررسی شده است.

 

بخش دوم: بیداری اسلامی و خروج  از ولایت طاغوت

ولایت یکی از مفاهیم کلیدی و راهبردی قرآن کریم می باشد که در آیات کریمه با اضافه شدن آن به دو کلمۀ الله و طاغوت، دو شیوۀ زندگی متفاوت و متضاد برای حیات انسان تصویر می شود. از دیدگاه کتاب خدا انسان یا تحت ولایت الله است، یا اسیر ولایت طاغوت و یا در حال خروج از ولایت اول به ولایت دوم یا بالعکس. در فصل اول این بخش «‎ولایت طاغوت؛ ماهیت، آثار و لوازم» به طور مبسوط این موضوع مهم قرآنی و هم چنین اثرات پذیرفتن ولایت طاغوت از منظر روایات و آیات بررسی شده است. بعد از آن که مخاطب مهم ترین مستندات قرآنی و روایی دربارۀ ولایت طاغوت را از نظر گذراند در فصل «شکستن سیطرۀ حاکمیت های ظالمانه» با یکی از مهم ترین مبانی دینی بیداری اسلامی یعنی مبارزه با ظلم و شکستن یوغ حاکمیت ظالمین به عنوان یکی از مصادیق خروج از ولایت طاغوت آشنا می گردد.

 

بخش سوم: بیداری اسلامی و چشم انداز پیش رو

جریان امید بخش نهضت بیداری اسلامی که توسط محرومان و مظلومان جهان اسلام در حال تحقق است از دریچۀ سنت ها و قواعد لایتغیر الهی بیشتر شناخته خواهد شد. در اولین فصل بخش آخر کتاب یعنی «تحقق وعده های قطعی بر اساس سنت های الهی» مخاطب یکی دیگر از مختصات دینی بودن بیداری اسلامی را از نظر می گذراند. در فصل دوم؛ «شرایط تحقق وعده های الهی»، شرایط نیل به نصرت نهایی در انقلاب های اسلامی ملل مسلمان و همچنین خطرات و آفات پیش روی آن بیان شده است. در فصل آخر نیز الگوی نظام سیاسی جمهوری اسلامی به عنوان نمونۀ نظام موفق سیاسی – اسلامی تحت عنوان « بازسازی نظام سیاسی بر اساس مبانی دینی» برای ملت های مسلمان انقلابی معرفی شده است. لازم به ذکر است در تمامی فصول بخش های سه گانۀ کتاب از کلمات مدبرانه و تحلیل های نافذ حضرت امام خمینی قدس سره و رهبر معظم انقلاب اسلامی در موضوع جهان اسلام و بیداری اسلامی استفاده گردیده است.

این اثر بوسیله موسسه فرهنگی هنری راه فخرالائمه(علیهم السلام) تنظیم و توسط انتشارات مهر فاطمه(سلام الله علیها) در سال 91 به چاپ رسید.

 

 

مرکز پخش محصولات هیئت:
فروشگاه محصولات فرهنگی «رِبّیّون»
نشانی: قم - خیابان انقلاب - قبل از چهار راه سجادیه - جنب مقتل الشهداء فاطمیه - پلاک 725
شماره تماس: 09127518553

 

 

 

 

دفعات بازدید: [۲۲۴۹]

نام

پست الکترونیک

* کد امنیتی

تصویر کد امنیتی

* نظر

مجالس شب های قدر
با سخنرانی و مناجات خوانی
حجت الاسلام و المسلمین
حاج احمد پـنــاهـیــان
زمان:
از یکشنبه تا پنج شنبه، از ساعت ۲۱:۳۰
(قرائت قرآن، بیان احکام، سخنرانی، عزاداری، دعای جوشن کبیر، قرآن به سر گرفتن)
مکان:
مصلی قدس قم
کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی هیئت محبین اهل بیت علیهم السلام محفوظ است