جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ - ساعت ۱۵:۱۸

جهاد باید گفتمان عمومی جامعه شود

جلسه بیست و ششم رمضان ۹۹: زندگی ایمانی هیچگاه خالی از مبارزه نمیشود. جهاد باید تبدیل به گفتمان عمومی جامعه شود. رهبرانقلاب دستور به جهاد هفتگانه دادند. جهاد یعنی ما در هر زمینه ای یک جبهه مقابل داریم، و باید با این جریان استکباری مقابلمان مبارزه کنیم. در بُعد معنویت هم همین است؛ ما یک جبهه مقابل داریم که نمیخواهند جلسات معنوی و مذهبی داشته باشیم.

جلسه بیست و ششم ماه مبارک رمضان هیئت محبین اهلبیت(ع) چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۹ در مجمتع یاوران مهدی(عج) قم با سخنرانی حجت الاسلام احمد پناهیان برگزار شد.

جهاد باید گفتمان عمومی جامعه شود

اللَّهَ اللَّهَ فِي الْجِهَادِ بِأَمْوَالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ وَ أَلْسِنَتِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ. جهاد به مال و جان و زبان؛ این وصیت امیرالمومنین علیه السلام به ماست. اگر کسی مالی هم برای انفاق نداشت، و امکان جهاد فیزیکی و نظامی هم برایش میسر نبود، با زبان و بیان و قلمش باید جهاد داشته باشد. زندگی ایمانی هیچگاه خالی از مبارزه نمیشود. امام حسن و امام حسین علیهما السلام خط مقدم نبرد بودند؛ اما باز هم امیرالمومنین علیه السلام به ایشان سفارش به جهاد میکنند. چون جهاد امر مهمی است. جهاد باید تبدیل به گفتمان عمومی در جامعه شود.

رهبرانقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب در فضاهای اقتصادی و فرهنگی و علمی و سایر زمینه ها دستور به جهاد هفتگانه دادند. این باید تبدیل به گفتمان و فرهنگ عمومی جامعه شود. ایشان اصرار دارند که حتی واژه جهاد را بکار ببرند. ما وقتی کلمه جهاد را استفاده میکنیم به این معناست که در آن حوزه یک جبهه مقابل داریم، و باید با این جریان استکباری مقابلمان مبارزه کنیم و بر او پیروز شویم. دولتهای ما که دنبال این امر نبوده و نیستند. فردو را بستند، بعد هم تحصیلات کارشناسی هسته ای را از رشته های دانشگاهی برداشتند. خودباختگی از این بیشتر؟! لذا رهبرانقلاب به ما دستور جهاد علمی دادند.

در بعد معنویت هم همین است. ما یک جبهه مقابل داریم که نمیخواهند جلسات معنوی و مذهبی داشته باشیم. جلسه سازمان تبلیغات قم در اول ماه رمضان برگزار شد. مسئولین هیئتهای برگزیده شهر دعوت بودند. هیچ مصوبه ای برای هیئت ها در جریان کرونا نداشتیم. جایگاه هیئت کجاست؟ حضرت امام رحمت الله علیه فرمود این هیاهوها و عزاداری ها اسلام را حفظ کرده، و هر مکتبی که پایش هیاهو نباشد باقی نمی ماند. جایگاه هیئت کجاست؟‌ همیشه بلاتکلیف بوده. در هیچ بخشنامه و دستورالعملی اسم از هیئت ها برده نمیشود. خیلی اوقات برای مبارزه با یک جریان، کافیست نسبت به آن بی تفاوت باشیم. همین کافیست.

 

اماکن گردشگری هم بازگشایی شدند، اما حرمها همچنان بلاتکلیف

مبارزه با کفر وقتی در جامعه به فراموشی سپرده میشود که ما با زبان و بیان به این امر نپردازیم. مردم کم کم فکر میکنند مسئولیتی در قبال مبارزه با کفر ندارند، و کافیست سرشان به زندگی خودشان گرم باشد. اخیرا آیت الله صافی گلپایگانی پیام تشکر بلندی از رییس مجلس داشته اند. البته این کار، کار شخص ایشان نیست. یک مرجع تقلید برای رییس مجلس چنین پیامی بدهد؟! چه بسیار مسائل مهمتری داشته ایم که هیچ عنایت و توجهی از طرف بیت علما به آن نشده. ما با تشکر از رییس مجلس مشکلی نداریم؛ اما آیا ما مسئله مهتمری نداریم؟ روز قدس، بسته شدن حرمها و مساجد، ماجرای کرونا.

جدای از عملکرد رییس مجلس. این مجلس انقلابی نبود؛ مظلوم هم نبود. رهبرانقلاب خطاب به این مجلس گفتند مجلس نمیخواهد هیچ مصوبه ای علیه آمریکا داشته باشد؟! در ۲۰ دقیقه برجام یعنی خسارت محض در همین مجلس تصویب شد. آقای لاریجانی شأن نمایندگی شهر قم را اصلا درست به جا نیاورد. چطور شایسته این همه تقدیر یک مرجع تقلید میشود؟!

مسئول گردشگری کشور گفت از این به بعد همه اماکنی که برای گردشگری است آماده پذیرایی از مسافرین و توریست هاست و محدودیتها برداشته شد. موزه ها و باغ وحش ها هم باز شد! آیت الله سعیدی، حاج آقای مروی که گفتید به من آیت الله نگویید، خدا خیرتان بدهد؛ موزه ها و باغ وحش ها و پاساژها و پارکها و هتل ها باز شد؛ دو روز دیگر ماه رمضان تمام میشود، اما بازگشایی حرمها هنوز نامشخص است. از هر مسئولی میپرسیم میگویند مشخص نیست. علما سوال کنند. اگر هم جواب نشنیدند، آنوقت مثل رهبرانقلاب میتوانند اعتراض کنند.

یک مرجع تقلید از پایان دوره رییس مجلس یک تشکر بسیار پرلعاب میکند، اما در عالم اسلام، در مشکلات اقتصادی و سایر زمینه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و غیره هیچ ورودی ندارند. جاهِدُوا بِألْسِنَتِكُم. هم مال و هم جان و هم زبانمان باید در جهاد و مبارزه باشد. روحیه جهادی نباید در جامعه کمرنگ شود. اگر مراقب نباشیم این روحیه بین مردم از بین میرود.

 

برخی در فعالیتهای جهادی فقط نظاره گر هستند

وَ عَلَيْكُمْ بِالتَّوَاصُلِ وَ التَّبَاذُلِ. این فرموده امیرالمومنین علیه السلام یعنی وحدت رویه داشتن، و بفرموده حضرت امام رحمت الله علیه وحدت کلمه داشتن. وحدت کلمه یعنی قدرت واحده. اِتَّقُوا اللّهَ و كونوا إخوَةً بَرَرَةً، مُتَحابّينَ فِي اللّه ِ مُتَواصِلينَ مُتَراحِمينَ. وحدت یعنی هم فکر و هم قلب و هم آرمان و هم انگیزه بودن، و عمل یکپارچه داشتن. همدیگر را تحت پوشش قرار دادن. وحدت کلمه یعنی تمام قدرتها یکی شود. قدرت فکر و قدرت اراده و قدرت عمل و سایر قدرتها. جبهه انقلاب همه یک حرف بزنند.

آقای روحانی چند روز پیش رسما سخنرانی میکند و میگوید برای آینده باید کشور حزبی داشته باشیم، انتخاباتها را حزبها اداره کنند. حزب هم که یعنی جنگ!‌ در حزب شایسته سالاری نیست، سهم خواهی است. اگر این ائتلافات راجع به آقای لاریجانی ثابت شود، ‌وحشتناک است؛ که برای بعضی اتفاقات در مجلس از اهرم قوه قضاییه استفاده کرده. اگر فلان وزیر رأی نیاورد، فلان مشکل نماینده که پرونده هم دارد پیگیری میشود. این لامذهبی محض است. نمایندگان را تحت فشار قرار دهی؛ یعنی بر اساس منطق و باور رأی ندهند، و بر اساس آنچه من میگوییم رأی بدهند. اگر این حرفها درست باشد وحشتناک است. یک خانواده عالم اینطور عمل کنند؟ روز اول که شما قم آمدی، حرف دیگری زدید. گفتید میخواهم از جریانهای حزبی دور باشم که از قم نماینده شده ام.

وَ التَّبَاذُلِ. یعنی ایثار. این وصیت امیرالمومنین علیه السلام است. از خودمان بگذریم. شیعیان امیرالمومنین علیه السلام موظفند اینگونه زندگی کنند. آنچه که دارند را برای برادران مومن خودشان در کف اخلاص تقدیم کنند،‌ بدون هیچ چشم داشتی. ببینیم کجای زندگیمان نسبت به سایر مومنین ایثار به خرج میدهیم؟ ‌برخی فقط نظاره گرند. سیل، زلزله، جهادی، ‌کرونا؛ همه جا فقط ناظر فعالیتهای گروههای جهادی هستند. همیشه عده خاصی در فعالیتهای جهادی فعالند. این توصیه امیرالمومنین علیه السلام نیست. همه باید فعال باشند.

وَ إِيَّاكُمْ وَ التَّدَابُرَ وَ التَّقَاطُعَ. به هم پشت نکنیم. پشت هم را خالی نکنیم. نیروهای انقلابی همه پشت هم باشند. همدیگر را پشتیبانی کنند. ابالفضل العباس علیه السلام نه پشت امام حسن علیه السلام را خالی کرد نه پشت امام حسین علیه السلام را. امیرالمومنین علیه السلام هم همینطور بود که عباس بن علی علیهمااسلام اینطور شد. در جنگ احد بدن امیرالمومنین علیه السلام هفتاد زخم برداشته بود، و با تن پر زخم و پرخون از پیغمبراکرم صلی الله علیه وآله دفاع میکرد. انقدر کار سخت شد که پیامبر خدا صلی الله علیه وآله خطاب به خدا عرضه داشت کجاست نصرت و یاری که وعده داده بودی؟ خدا هم به علی علیه السلام یک فاطمه داد که پشت او را خالی نکرد.

نام

پست الکترونیک

* کد امنیتی

تصویر کد امنیتی

* نظر

عید قربان
 
با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین
حاج احمد پـنــاهـیــان
 
زمان:
جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ همراه با نماز مغرب
مکان:
انتهای خ شهیدان فاطمی (دورشهر)
مسجد امیرالمومنین(علیه السلام)
کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی هیئت محبین اهل بیت علیهم السلام محفوظ است