چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸ - ساعت ۱۸:۵۴

فرمول حاج قاسم شدن / سردار و یک عمر مجاهدت

شب اول فاطمیه دوم(به روایت ۷۵ روز) - ۱۷ دی ۹۸: حاج قاسم چهل سال زندگی اش مبارزه بود. عمق نگاه سردار سلیمانی را ببینید که برای استقلال عراق مبارزه میکرد! سالها میکشد تا مردم بفهمند سردار چه کارهای بزرگی انجام داد. خداوند میفرماید کسیکه بخاطر امر ولی پا به میدان جهاد و مبارزه نهاد، من هدایتش میکنم و مشکلاتش را اصلاح میکنم. فرمول حاج قاسم شدن همین است.

مراسم عزاداری شب اول ایام فاطمیه دوم به روایت ۷۵ روز هیئت محبین اهلبیت علیهم السلام قم سه شنبه ۱۷ دی 98 با سخنرانی حجت الاسلام احمد پناهیان در مسجد حضرت ابالفضل علیه السلام واقع در بیست متری حضرت ابالفضل علیه السلام قم برگزار شد.

معاویه چگونه پیروز صفین شد؟

معاویه درست تشخیص داد که در جنگ صفین که امیرالمومنین علیه السلام در آستانه پیروزی بود، لشکر امیرالمومنین علیه السلام را به کمک قرآن به نیزه کردن شکست داد. اشعث بن قیس در جریان جنگ صفین با لشکریان امیرالمومنین علیه السلام اینگونه صحبت کرد: الحَمدُ للّهِ، أحمَدُهُ، و أستَعينُهُ، واؤمِنُ بِهِ، و أتَوَكَّلُ عَلَيهِ. اشعث خودش میانه میدان رزم بود، و سابقه رزم آوری های زیادی داشت. حرفش میان رزمندگان اسلام اعتبار داشت. اشعث مثل منتظری نبود که پشت میدان جنگ بنشیند و بگوید به جبهه نروید.

ترامپ کسی نیست که تصمیم بگیرد سردار سلیمانی را به شهادت برساند. ترامپ مهره ای است که نقش یک دیوانه زنگی را بازی میکند، برای اینکه آمریکا به بهانه دیوانگی این فرد پاسخگوی افکار عمومی جهان نباشد. نتانیاهو که مستقیم در ترور سردار سلیمانی دخیل بود رسما اعلام کرد این ترور به ما ربطی ندارد و کار آمریکا بود. استیصال و ترس دشمن را ببینید. برخی گمان میکنند ممکن است بین ایران و آمریکا جنگ دربگیرد، و دعوت به خویشتنداری میکنند، عمامه به سر هم هستند.  

و أستَنصِرُهُ، و أستَغفِرُهُ، و أستَخيرُهُ، و أستَهديهِ... قَد رَأَيتُم يا مَعشَرَ المُسلِمينَ ما قَد كانَ في يَومِكُم هذَا الماضي، وما قَد فَنِيَ فيهِ مِنَ العَرَبِ، فَوَاللّهِ لَقَد بَلَغتُ مِنَ السِّنَّ ما شاءَ اللّهُ أن أبلُغَ، فَما رَأَيتُ مِثلَ هذَا اليَومِ قَطُّ. میگوید من در طول حیاتم چنین خونریزی را ندیده ام. ألا فَليُبَلِّغِ الشّاهِدُ الغائِبَ، إنّا إن نَحنُ تَوَاقَفنا غَدا إنَّهُ لَفَناءُ العَرَبِ. عرب دارد نابود میشود. وضَيعَةُ الحُرُماتِ، حرمت عرب شکسته میشود.

أما وَاللّهِ ما أقولُ هذِهِ المَقالَةَ جَزَعا مِنَ الحَتفِ، ولكِنّي رَجُلٌ مُسِنٌّ أخافُ عَلَى النِّساءِ وَالذَّرارِيِّ غَدا إذا فَنينا. میگوید من از جنگ نمیترسم، اما تمام ترسم خانواده هاست که بعد از نابودی رزمندگان چه میخواهند بکنند. کل صحبتهای اشعث چند دقیقه بیشتر نیست. البته این صحبتها در لشکر امیرالمومنین علیه السلام اثر چندانی نداشت، اما معاویه از این صحبتها کمال سوءاستفاده را کرد. اشعث حرف خوبی به دهان معاویه انداخت؛ گفت عرب کشی را بس کنیم. معاویه با این حربه از چاه هلاکت نجات پیدا کرد. دقیقا همانند کدهایی امروز است که جریان اصلاحات به دشمن میدهند، و دشمن مطابق آن نقشه میریزد و عمل میکند.

 

مشکل مردم مدینه روحیه مبارزاتی علی علیه السلام بود

إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا(مریم ۹۶). اگر کسی اهل زجرکشیدن نباشد و منافعش را برتر قرار دهد، مصداق این آیه است. یکی از برترین ویژگیهای سردار سلیمانی استقامت در مبارزه بود. بعد از جنگ تحمیلی با همین روحیه در میدان جهان اسلام وارد عرصه مبارزه شد. ما چند نفر با این روحیه میان فرماندهانمان داریم؟ خیلی ها در طول انقلاب و جنگ تحمیلی پس از چندسال تلاش و مبارزه، خسته شدند به بهانه های مختلف مثل قدرنشناسی و... سراغ زندگیشان رفتند. مگر از سردار سلیمانی قدردانی می شد؟ هر دو دولت اصرار داشت که سردار جنگ را رها کند. درحالیکه خودشان هم میدانستند این قدرتی که در دیپلماسی نصیب کشور ما بود، بخاطر مجاهدتها و مبارزات سردار سلیمانی بود.

پیغمبراکرم صلی الله علیه وآله فرمود: اَلْخَیْرُ کُلُّهُ فِی اَلسَّیْفِ وَ تَحْتَ ظِلِّ اَلسَّیْفِ. همه خیر در قدرت شمشیر است. مشکل فاطمه زهرا سلام الله علیها هم همین بود که میگفت چرا از شمشیر علی علیه السلام هراس دارید؟ همه مشکل شما ادامه مبارزه و جهاد علی علیه السلام بعد از پیغمبراکرم صلی الله علیه وآله است. فاطمیه یعنی دعوای شمشیر علی علیه السلام. فاطمیه فقط ماجرای در و دیوار نیست؛ آنچه که باعث ایجاد واقعه در و دیوار شد چه بود؟‌ علت ایجاد فاطمیه تحمل نکردن شمشیر علی علیه السلام بود. امروز هم خیلی ها شمشیر قاسم سلیمانی را نمیتوانند تحمل کنند. مردم مدینه بعد از ۲۵ سال باز خودشان علی علیه السلام را حاکم کردند، اما بازهم شمشیر و روحیه مبارزه امیرالمومنین علیه السلام را تحمل نکردند، و ایشان را در محراب به شهادت رساندند.

لَئِن نَحنُ التَقَينا غَدا لَتَميلَنَّ الرّومُ عَلى ذَرارِيِّنا ونِسائِنا، ولَتَميلَنَّ أهلُ فارِسٍ عَلى نِساءِ أهلِ العِراقِ وذَرارِيِّهِم. معاویه دقیقا حرف اشعث را زد. ماجرای قرآن به نیزه کردن بعد از این فکر معاویه بود که از اشعث گرفت. اگر امر حق تبدیل به موضوع فرعی شد، و عرق عربی و زن و بچه و خانواده موضوع اول شد، نتیجه این میشود.

 

حاج قاسم و یک عمر مجاهدت

حضرت زهرا سلام الله علیها خطاب به مردم مدینه فرمود: اصبحت و الله عائفة لدنیاکم. قالیة لرجالکم لفظتهم بعد ان عجمتهم و شناتهم بعد ان سبرتهم فقبحا لفلول الحد. ناله حضرت زهرا سلام الله علیها همین است. پهلویش شکسته، زمین گیر شده، فرزند را کشته اند، اما میگوید امروز را صبح کردم در حالیکه منتفر از دنیای شما مردم هست. چون جنگ و مجاهدتشان را امروز فراموش کرده اند و به بازی گرفته اند. درد حضرت زهرا سلام الله علیها ادامه ندادن جهاد و مبارزه رزمندگان پای رکاب پیغمبر صلی الله علیه وآله است.

سردار سلیمانی روضه هفتگی خانگی داشت. اربعین و ایام فاطمیه هم دهه روضه خانگی داشت. چقدر درست با اهلبیت گره خورده بود. مهم این است که مسئولیت داشته باشی، در عین حال اهل اشک و توسل هم باشی. چنین شخصی خیلی میفهمد.

شهید سلیمانی عید نوروز که همه کنار خانواده شان هستند، قبل از رفتن به منزل و دیدار با خانواده به اصفهان میرفت، و با یک جانباز قطع نخاع و خانواده اش دیدار و عید دیدنی میکرد، و دو روز تمام کارهای جانباز را انجام میداد. چقدر این رفتار حاج قاسم شبیه رفتار امیرالمومنین علیه السلام است؛ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا.

حاج قاسم چهل سال زندگی اش مبارزه بود. خبر فوت مادرش را که در فرودگاه عراق شنید، گریه کرد و گفت این مادر آرزو داشت یک شب من در کنارش زندگی کنم. این یعنی مجاهدت و استقامت در مبارزه. مگر زندگی بد است؟ نه. اما با همین زندگی و زن و بچه کمر امیرالمومنین علیه السلام شکست. اشعث و معاویه با همین حربه ورق جنگ را به نفع معاویه برگرداندند. اشعث گفت ما حرفی نداریم، بجنگیم، اما خانواده هایمان چه گناهی کرده اند؟!

 

باید خانواده هایمان را جهادی تربیت کنیم

معاویه گفت: أصابَ ورَبِّ الكَعبَةِ! لَئِن نَحنُ التَقَينا غَدا لَتَميلَنَّ الرّومُ عَلى ذَرارِيِّنا ونِسائِنا. اگر ما امروز باهم بجنگیم سپاه روم و فارس به ما حمله میکنند. بخاطر عرب و بخاطر خانواده هایمان دست از جنگ برداریم. ولَتَميلَنَّ أهلُ فارِسٍ عَلى نِساءِ أهلِ العِراقِ وذَرارِيِّهِم، وإنَّما يُبصِرُ هذا ذَوُو الأَحلامِ وَالنُّهى. آدم عاقل در چنین شرایطی دست به جنگ نمیزند و زن و بچه اش را به خطر نمی اندازد. اگر یاران امیرالمومنین علیه السلام از علی علیه السلام و فاطمه سلام الله علیها به درستی درس گرفته بودند، میفهمیدند که علی علیه السلام فاطمه اش را در راه دین فدا کرد؛ زن و بچه اعراب که جای خود دارد. مگر امیرالمومنین علیه السلام خانواده نداشت، اشعث؟! مگر فاطمه سلام الله علیها به دست بدتر از رومیان نیفتاد؟

برخی خانواده ها با تمسک به آیه و روایات، مردان را از رفتن به جنگ و جهاد منع میکنند، به اسم اینکه وقتی که برای جنگ و مبارزه میگذاری حق خانواده است، و اگر برای خانواده وقت نگذاری مدیون هستی! علی علیه السلام فاطمه سلام الله علیها را در این راه فدا کرد. فاطمه ای که سیده نساء العالمین است.

یک خانواده باید چطور زندگی کند که در لحظات حساس این خانواده به درد دین بخورد؟ فاطمیه یعنی این؛ گفت لیحرقنکم. ما باید خانواده هایمان را خانواده های جهادی تربیت کنیم. دشمن از خانواده های ما بترسید، نه اینکه مثل امروز به خانواده های ما طمع بورزد. رهبرانقلاب هفتمین عرصه مبارزه ما را مبارزه با سبک زندگی غربی عنوان کردند. ایشان در دیدار مداحان گفتند روی عنصر خانواده کار کنید. دشمن دارد روی خانواده های ما کار میکند؛ مسائل کاذب و فرعی برای خانواده ها درست میکند. امیرالمومنین علیه السلام در مورد فاطمه سلام الله علیها فرمود نِعْمَ الْعَوْنُ عَلَى طَاعَةِ اللَّهِ. طاعت خدای امیرالمومنین علیه السلام چه بود؟ جز مبارزه و جهاد؟ زندگی امیرالمومنین علیه السلام را بررسی کنید. حسنین گرسنه میخوابیدند، اما سهم غذایشان برای فقرا بود. امیرالمومنین علیه السلام حتی بعد از غصب جایگاه ولایتش هم فعال بود؛ علی علیه السلام خانه نشین نبود.

نماز رهبرانقلاب بر پیکر سردار سلیمانی، حاوی نکات دقیق بود. ایشان خدا را شکر کردند که به ما شهادت و مبارزه و جهاد عنایت کرد. رهبرانقلاب سرش بلند است که سرداری دارد که همه عمرش مشغول مبارزه و جهاد بود. فاطمه اطهر سلام الله علیها هم همه عمر جنگید: لازِلْتُ مُقِرَّةً لَهُ ما عِشْتُ. ائمه هدی علیهم السلام همه عمرشان جنگیدند. آنوقت لشکریان امیرالمومنین علیه السلام از ترس اینکه خانواده هایشان دست رومیان نیفتند دست از یاری علی علیه السلام برداشتند. حرف منانفین امروزی هم همان حرف اشعث است. مردم را از جنگ و تحریم میترسانند. حرف نفاق با سران کفر یکی است. همه اینها را شیطان اداره میکند. اربِطُوا المَصاحِفَ عَلى أطرافِ القَنا. این زمان بود که معاویه گفت قرآنها را سر نیزه کنید.

 

فرمول حاج قاسم شدن

فَإِنَّمَا يَسَّرْنَاهُ بِلِسَانِكَ لِتُبَشِّرَ بِهِ الْمُتَّقِينَ وَتُنْذِرَ بِهِ قَوْمًا لُدًّا(مریم ۹۷). میفرماید قرآن را به زبان تو آسان کردیم که متقین را بشارت دهی. متقینی که جز ولی خدا حرف کسی دیگر را فرمان نمی برند، و به ولی جامعه اتصال دارند. فَإِنَّمَا يَسَّرْنَاهُ بِلِسَانِكَ. ما حرفهای قرآن را می فهمیم چون خداوند خودش فهم این آیات را بر ما آسان کرده است. وَكَمْ أَهْلَكْنَا قَبْلَهُمْ مِنْ قَرْنٍ هَلْ تُحِسُّ مِنْهُمْ مِنْ أَحَدٍ أَوْ تَسْمَعُ لَهُمْ رِكْزًا. میفرماید چقدر مللی که هلاک کردیم و شما از آنها خبر ندارید.

هیچکدام از ما تصور این استقبال از سردار سلیمانی را نداشتیم. سالها توطئه ای که مستکبرین و نفاق داخلی طراحی کرده بودند، با شهادت این مرد خنثی شد. شرایط کشور و افکار عمومی مردم چطور است که روحانی بحث نفی استقلال کشور را پیش کشید؟ رییس جمهور چه را دید که گمان کرد الان میتواند استقلال را بزند. گفت «اگر مردم میخواهند راحت زندگی کنند، باید از استقلال دست بکشند. البته مردم از استقلال دست نمیکشند، اما راه حلش این است»! رفاه مردم را مسئله میکند.

در این شرایط خدای متعال شهادت را نصیب سردار مجاهد ما کرد. چه شهادت پربرکتی. حد و اندازه قاسم سلیمانی همین است. ببینید جانش در چه شرایطی فدا میشود. دقیقا در شرایطی که استقلال کشور مورد هدف قرار گرفته است. بعد از این سخنان رییس جمهور هم اتفاق خاصی میان سیاسیون و علمای ما نیفتاد و واکنش خاصی دیده نشد. استقلال یکی از عرصه های هفتگانه جهاد ماست.

عمق نگاه سردار سلیمانی را ببینید چه بود که برای استقلال عراق مبارزه میکرد! سالها طول میکشد که مردم بفهمند سردار سلیمانی چه کارهای بزرگی برای کشور و منطقه انجام داد. رهبرانقلاب به کمک بازوی توانمند این مرد کاری کرد که عراقی که تا چند روز پیش آمریکا را ناجی خود میدانست، امروز دولتی را سرکار آورده که روحیه مبارزه و انقلابی دارد. آمریکا دو مرتبه فتنه اخیر عراق را ایجاد کرد، اما سردار سلیمانی هر دو مرتبه کار را جمع کرد. شما عادل عبدالمهدی را ببینید چه روحیاتی دارد. ما در مرزهای ایران و عراق خیلی مشکل داشتیم. در این دولت مجاهدین عراقی این مشکلات حل شد. چه اتفاقاتی افتاده و چه خونهایی ریخته شده تا وضعیت عراق به اینجا رسیده که به آمریکا میگوید شیطان اکبر.

خداوند میفرماید کسیکه پا به میدان جهاد و مبارزه نهاد من هدایتش میکنم و مشکلاتش را اصلاح میکنم: سَيَهْدِيهِمْ‌ وَ يُصْلِحُ‌ بَالَهُمْ‌(محمد ۵). جوانهای ما ایام جوانی سردار سلیمانی را ببینند چگونه طی شد. به جوانی اینها تأسی کنند تا به این نقطه اوجشان هم برسند. خداوند میفرماید تو بخاطر امر ولی به میدان بیا، من تو را هدایت میکنم. فرمول قاسم سلیمانی شدن همین است. وقتی خدا بخواهد کسی را هدایت کند و به او نصرت دهد، از امکاناتش استفاده میکند. یکی از این امکانات برای نصرت امثال سلیمانی ها و کاظمی ها و همت ها، فاطمه اطهر سلام الله علیها است. فاطمیه میشود پادگان رزم. با فاطمیه میتوان به اوج قله رسید.

 

نام

پست الکترونیک

* کد امنیتی

تصویر کد امنیتی

* نظر

هیئت مجازی
جشن میلاد حضرت علی اکبر (علیه السلام)
با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین
حاج احمد پـنــاهـیــان
زمان:
جمعه ۱۵ فروردین از ساعت ۲۰:۳۰
(قرائت قرآن، احکام، سخنرانی، مدیحه سرائی)
انعکاس ازطریق فضای مجازی
کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی هیئت محبین اهل بیت علیهم السلام محفوظ است