دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ - ساعت ۲۳:۵۸

سوغات ژاپن: مذاکره به هر قیمت / پس تدبیرتان کجاست؟!

جلسه هفتگی - ۶ دی ۹۸: نوبخت از قول رییس جمهور گفته ژاپنی ها از طرف آمریکا قول داده اند که اگر پای میز مذاکره بیایید علاوه بر تحریم، بالاتر از تحریم هم ملغی میشود. یک درصد هم احتمال بدهیم تحریمها برداشته میشود، می ارزد! برویم مذاکره کنیم. اگر هم برنداشتند من همه مسئولیتش را میپذیرم». مگر شما مسئولیت خسارتهای برجام و اغتشاشات گرانی بنزین و گرانی ارز را پذیرفتید؟

جلسه هفتگی هیئت محبین اهلبیت علیهم السلام قم جمعه ۶ دی ۹۸ با سخنرانی حجت الاسلام احمد پناهیان در مقتل الشهدای فاطمیه سلام الله علیها برگزار شد.

تهدید ضمنی رییس دولت به خانه نشینی!

مَنِ اهْتَدي‏ فَإِنَّما يَهْتَدي لِنَفْسِهِ وَ مَنْ ضَلَّ فَإِنَّما يَضِلُّ عَلَيْها. هرکس هدایت شد سودش به خودش میرسد، و هرکس هم گمراه شد ضررش را خودش می بیند. وَ لا تَزِرُ وازِرَةٌ وِزْرَ أُخْري. هیچکس بار دیگری را به دوش نمیکشد. این شرایط قهری جامعه بشری است. خدای متعال میخواهد مسلمانان را بگونه ای تربیت کند که مسئولیت اعمالشان را خودشان بعهده گیرند. اگر جامعه ای امام عدل را نخواست، هر بلایی سر آن جامعه بیاید با خودش است. اگر به این آیات در صدراسلام توجه میشد، آن مشکلات پیش نمی آمد. یکی از ریشه های فساد و فتنه در جامعه، این است که مردم مسئولیت کارشان را قبول نکنند. چه کسی باید به تولید بپردازد؟ مردم. نماینده مجلس باید قانون حمایت از تولید را وضع کند و بر اجرای آن نظارت کند. اگر دولت گفت استقلال نباید باشد، و ۲۴ میلیون هم به او رأی دادند، باید چه کنیم؟

وَ ما کُنَّا مُعَذِّبينَ حَتَّي نَبْعَثَ رَسُولاً(أسراء ۱۵)‏. میفرماید ما هیچ جامعه ای را عذاب نمیکنیم مگر اینکه قبلش رسولی فرستاده ایم و حق و باطل را برای آن جامعه روشن کرده. نقش امام در جامعه این است که نگذارد جامعه گمراه و در نتیجه دچار عذاب الهی شود. اگر به فرامین امام در جامعه توجه نشد چه؟ نقش ولی فقیه در جامعه چیست؟

نوبخت به نمایندگان مجلس گفته «اگر رییس جمهور در خانه بنشینید و کلیپی تهیه کند و بگوید من میخواستم کارهایی انجام دهم، اما اجازه ندادند،‌ چه»؟ شما فکر کردید اگر قهر کنید، چه اتفاقی می افتد؟ مگر رییس جمهور قبلی قهر نکرد، چه شد؟ که را تهدید میکنید؟ مردم را علیه چه کسی می شورانید؟ برعلیه عقلانیتشان؟ شما در مورد مردم چه فکری کرده اید؟ شما فکر میکنید اگر قهر کنید چه اتفاقی می افتد؟ پروژه «استعفا بده رییس جمهور» بعد از گرانی بنزین نگرفته، حال خود رییس جمهور میخواهد خودش را خانه نشین کند؟ میترسید از لبنان و عراق عقب بمانید؟! اگر این کار را بکنید، همه مردم میفهمند که شما نیروی آمریکا هستید! آنگاه اگر قوه قضاییه و مجلس بخواهند کوتاه بیاییند، دیگر جایی برای کوتاه آمدن نیست.

 

سوغات ژاپنی رییس جمهور: مذاکره به هر قیمت!
نوبخت این حرف را به نمایندگان زده که نکند بودجه را تصویب نکنند. بودجه ای که اصلا عقلانی نیست. میگوید «ژاپنی ها از طرف آمریکا قول داده اند که اگر پای میز مذاکره بیایید علاوه بر تحریم، بالاتر از تحریم هم ملغی میشود». میگوید «اصلا یک درصد هم احتمال بدهیم تحریمها برداشته میشود، می ارزد! برویم مذاکره کنیم». شما حاکمیت را به بازی گرفته اید!؟ مبانی حاکمیت ما قرآن است. این چه ادبیاتی است که شما چنین سخن میگویید؟

آقای نوبخت از قول رییس جمهور گفته: «اگر تحریم را با مذاکرات برداشتند که خوب، اگر هم برنداشتند من همه مسئولیتش را میپذیرم». شما باید اندازه این باشید که مسئولیت آنرا بپذیرید. قانون به شما اجازه نمیدهد که سرنوشت نظام را به مخاطره بکشید. شما یک مسئول اجرایی هستید. مگر شما مسئولیت خسارتهای برجام را پذیرفتید؟ مگر مسئولیت اغتشاشات گرانی بنزین را پذیرفتید؟ مگر مسئولیت ماجرای گرانی ارز را پذیرفتید؟ اصلا شما مگر مسئولیت میپذیرید؟! کی مسئولیت اعمالتان را پذیرفته اید؟ چرا حاکمیت را به بازی گرفته اید؟ تهدید به خانه نشینی، و تهدید به شوریدن مردم علیه ولایت میکنید؟ از ژاپن برای ما سوغات آورده اید؟!

وَ ما کُنَّا مُعَذِّبينَ حَتَّي نَبْعَثَ رَسُولاً. خدای متعال میفرماید اگر بخواهید گمراه شوید، خودتان ضررش را می بینید. هیچکس بار دیگری را به دوش نمی کشد. مردم ما اگر این ننگ را از این دولت بپذیرند به هر بهانه ای تن به مذاکره بدهند، مستحق بدترین عذاب الهی خواهند بود و هرچه به سرشان بیاید حقشان است. چهل سال است که اینها دم از مذاکره و کوتاه آمدن در برابر آمریکا میزنند. مأموریت نجات بشریت مأموریت جامعه ماست: كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّه(آل عمران ۱۱۰). ما پای آرمان نابودی استکبار و نظام سلطه هزینه داده ایم، بازهم هزینه میدهیم. کم هم هزینه نداده ایم که کوتاه بیاییم.

اگر ما میخواستیم تن به مذاکره بدهیم، در دولتهای قبل تن به مذاکره میدادیم. این فتنه مذاکره در همه دولتها بوده. شما چه اتفاقی بیشتر و بهتر از دولتهای قبل رقم زده اید، که باید از تهدید شما بترسیم و مشوش شویم؟ چرا باید از هیولایی که از دشمن میسازید بترسیم؟‌

ولایت فقیه ججت را بر ما تمام کرده:‌ مذاکره نمیکنیم، تمام. رییس جمهور مشروعیت جایگاهش را از تفویض ولایت دارد، حال تهدید به خانه نشینی میکنید؟ جریانات سیاسی و نمایندگان مجلس به نفع خودشان است که از این تفکر فاصله بگیرند، و الا همین اندک اعتباری که میان مردم دارند را هم از دست میدهند.

 

پس تدبیرتان کجاست؟!

مردمی که به امیرالمومنین علیه السلام خیانت کردند، عذاب شدند. حجاج ثقفی در همین مدینه حاکم شد و ناموس مسلمانان به تاراج رفت. وَ لا تَزِرُ وازِرَةٌ وِزْرَ أُخْري. مردم مدینه نتیجه عهدشکنی شان را دیدند. وَ إِذا أَرَدْنا أَنْ نُهْلِکَ قَرْيَةً أَمَرْنا مُتْرَفيها فَفَسَقُوا فيها فَحَقَّ عَلَيْهَا الْقَوْلُ فَدَمَّرْناها تَدْميراً(اسراء ۱۶). میفرماید وقتی بخواهیم ملتی را نابود کنیم، افراد پست آن جماعت و شهوت پرستان و هواپرستان را مأمور به ایجاد فساد و فسق در آن جامعه میکنیم، و بعد آن جامعه را بخاطر فسق و فساد فراگیر نابود میکنیم. از آنطرف هم اگر مردم به رسول و امام عادل توجه کردند، جامعه را نجات میدهیم.

ما میگوییم چرا مسئولین با فساد مبارزه نمیکنند؟ اگر جامعه بسمت فساد برود، تسلط فاسقین در جامعه اتفاق می افتد، و نتیجه این اتفاق نابودی جامعه است. این همان چیزی است که شیطان میخواهد؛ مثل اقوام گذشته که نابود شدند. قاعده و قانون خدا اینگونه است. خاتمی بی جهت به قرآن حمله نمیکرد که چرا قرآن قصه اقوام گذشته را بیان کرده.

وَ کَمْ أَهْلَکْنا مِنَ الْقُرُونِ مِنْ بَعْدِ نُوحٍ. بعد از حضرت نوح خیلی از اقوام بودند که هلاک شدند. اگر حجت خدا را نادیده بگیریم نابود میشویم. وَ کَفي‏ بِرَبِّکَ بِذُنُوبِ عِبادِهِ خَبيراً بَصيراً(اسراء ۱۷). خداوند میفرماید من می بینیم که مردم چکار میکنند. هم خبر دارم هم می بینم. بی اعتنایی ما به حجت خدا، از چشم خدا پوشیده نخواد ماند. مَنْ كَانَ يُرِيدُ الْعَاجِلَةَ عَجَّلْنَا لَهُ فِيهَا مَا نَشَاءُ لِمَنْ نُرِيدُ ثُمَّ جَعَلْنَا لَهُ جَهَنَّمَ يَصْلَاهَا مَذْمُومًا مَدْحُورًا(اسراء ۱۸). میفرماید اگر کسی خیلی عجله داشت آنچه میخواهد به او میدهیم، اما او را به جهنم میبریم. جهنم برای دنیاطلبان قطعی است.

از هر وسیله ای برای رسیدن به مذاکره استفاده میکنند. اول برجام بود، حالا با برنامه و بودجه میخواهند به مذاکره برسند. اقتصاد را اهرم قرار داده اند. بودجه را بر مبنای فروش بیشتر از تولید کنونی نفت بسته اند. خب ما به این اندازه فروش نفت نداریم، و به مشکل برمیخوریم. میگوید احتمال بدهید که تحریم برداشته شود و ما بتوانیم فروش نفتمان را بالا ببریم. کدام احتمال؟ بر چه اساسی؟ پس تدبیرتان کجاست؟! محکم ایستاده اند تا این دولت روی کار است، مذاکره تحقق یابد. مگر کره شمالی که به ترامپ اعتماد کرد و پای میز مذاکره رفت، الان پشیمان نیست؟ شما از این اصرارتان بر مذاکره دنبال چه هستید؟

 

باید بین مردم کار کنیم

كُلًّا نُمِدُّ هَؤُلَاءِ وَ هَؤُلَاءِ مِنْ عَطَاءِ رَبِّكَ وَ مَا كَانَ عَطَاءُ رَبِّكَ مَحْظُورًا انْظُرْ كَيْفَ فَضَّلْنَا بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ وَ لَلْآخِرَةُ أَكْبَرُ دَرَجَاتٍ وَ أَكْبَرُ تَفْضِيلًا(اسراء ۲۰و۲۱). هرکس آخرت را طلب کرد و برای رسیدن به آخرت تلاش کرد، خدا پاسخ این سعی و تلاش را میدهد. اگر مجلس خوب میخواهیم باید برای بالارفتن سطح درک و فهم مردم کار کنیم. اگر بنشینیم نگاه کنیم، بازهم همین مجلس روی کار خواهد آمد. خدای متعال به هر دو گروه کمک میکند. دنیاطلب را در راه رسیدن به دنیا کمک میکند، تا خودش را نابود کند. مومنین را هم خدا کمک میکند. خدا عادل است؛ خدای مشرکین و منافقین هم هست. آنها هم کسی جز خدا را ندارند.

خدای متعال در این آیات تکلیف جامعه ما را مشخص کرده. برای مردم تبیین کنیم که مسئولیت اعمال و انتخابشان را هرطور که باشد می بینند. خداوند چهل سال است حجتش را به ما ارائه کرده؛ باید چشممان را باز کنیم و درست انتخاب کنیم تا شکر نعمت ولایت را بجا بیاوریم. از عهده این مسئولیت باید بربیاییم. وقتی خدا با نگاه ژرف و عمیق و تدبیر و حکمت، ولی فقیه برای ما قرار داده، اگر از او اطاعت نکنیم نتیجه اش را می بینیم و خداوند هم ما را مواخذه خواهد کرد.

ما بواسطه ولایت در خیلی از بخشها رشد کرده و خیلی خطرات را گذرانده ایم. صدر اسلام مردم پیغمبر صلی الله علیه وآله داشتند. پیغمبراکرم صلی الله علیه وآله و امیرالمومنین علیه السلام میان مردم بودند، اما آنها مخلد در عذاب شدند. چه عذابی از این بالاتر که حاکمیت جامعه اسلامی را امثال امویان و عباسیان سالهای سال بدست گرفتند. تمام تلاش حضرت زهرا سلام الله علیها این بود که مردم قدر ولایت را بدانند تا مخلد در عذاب نشوند: أَيُّهَا الضَّالُّونَ الْمُكَذِّبُونَ. یک امتی داشت نابود میشد و شد: ما أسرع ما خنتم اللّه و رسوله. لذا حضرت زهرا سلام الله علیها با تمام وجود به میدان آمد برای نجات مردم، تا یکنفره جلو این نابودی و هلاکت امت را بگیرد.

 

اعتماد مردم به غرب باید از بین برود

ما هم اگر میخواهیم جامعه ما دچار فتنه صدراسلام نشود، باید بین مردم کار کنیم، و مردم را روشن کنیم. مردم باید باور کنند که برداشتن تحریمها با مذاکره دروغ است. خود شخص ترامپ یک دروغ بزرگ است. جامعه باید این دروغ بزرگ را باور نکند. دروغهای قبلی را برخی باور کردند، که از ترس جنگ و گرانی دلار و دیوارکشی در خیابانها به برخی رأی دادند.

اعتماد و تکیه مردم به طاغوت باید از بین برود، و به خدا و قدرت خودشان تکیه کنند: وَلَيَنْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ يَنْصُرُهُ(حج ۴۰). دستمان را پر کنیم، و بین اقوام و فامیل و آشنایان و اطرافیان روشنگری کنیم. مردم باید بدانند که هرجا به حرف ولایت و قدرت و توان داخلی خودمان تکیه کردیم، رشد کردیم و موفق شدیم. اما هرجا به غرب تکیه کردیم، ضربه خوردیم. دست مردم را بگیریم و آگاهی مردم را بالا ببریم، تا «الْمُسْرِعَةِ إلی قيلِ الْباطِلِ» نشوند.

وقتی رییس جمهور در جلسه دولت میگوید امام رضا علیه السلام امام گفتگو بود، و هشتاد میلیون هم شنیدند، فضلا و روحانیون ما باید موضعشان را صریحا در برابر این تحریف اعلام کنند. این دستور رهبرانقلاب به روحانیون است. انقدر نگفته ایم، وقتی یکنفر هم حرفی میزند، دیگران مخالفت میکنند.

مبلغ مبلغ است، رهبر نیست؛ مبلغ نباید رهبری کند. رهبرانقلاب قبل از اربعین گفتند باید منطق حسینی را به جوانان معرفی کنیم؛ یعنی دفاع از حق و مبارزه با باطل و مستکبر. یک موج اجتماعی در آستانه اربعین درست میکنند، نه منطق حسینی را منتقل میکند و نه باطل را سرکوب.

برخی تمام اعتبارشان را از امت حزب الله گرفته اند، حال علیه انقلاب حرف میزنند. میگوید مردم با رأی ندادن باید اعتراضشان را نشان دهند. رأی دادن تکلیف شرعی و الهی ماست. این احساس تکلیف مردم در انتخابات پشت منافقین و فتنه گران را نابود کرده است. همین که مردم با اعتقاد پای صندوق رأی میروند، دشمن و نفاق را سرخورده میکند. چه بهتر که با انتخاب درست این عمل حسنه را تکمیل کنیم.

 

نام

پست الکترونیک

* کد امنیتی

تصویر کد امنیتی

* نظر

هیئت مجازی
جشن میلاد حضرت علی اکبر (علیه السلام)
با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین
حاج احمد پـنــاهـیــان
زمان:
جمعه ۱۵ فروردین از ساعت ۲۰:۳۰
(قرائت قرآن، احکام، سخنرانی، مدیحه سرائی)
انعکاس ازطریق فضای مجازی
کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی هیئت محبین اهل بیت علیهم السلام محفوظ است