شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ساعت ۲۰:۳۵

شعار اربعین باید حاوی هدف قیام حسینی باشد

یادواره شهدای محله قم نو - ۲۹ شهریور ۹۸: از مجموعه موکب داران انقلابی ما در اربعین یک شعار حاصل شد: الحسین یجمعنا؛ همان شعار سال گذشته. شعاری که نه سیخ بسوزد نه کباب! در شعار باید مقصد و هدف و خواسته امام حسین(ع) برای مردم بیان شود. در اربعین باید یزید زمان یعنی آمریکا معرفی و محکوم شود؛ باید امام حسینِ مستکبرستیز و ظلم ستیز به مردم معرفی شود.

در ایام اسارت کاروان اهلبیت علیهم السلام در شهر کوفه، یادواره شهدای محله قم نو با میزبانی هیئت محبین ولایت و حضور هیئت محبین اهلبیت علیهم السلام قم جمعه 29 شهریور ۹۸ با سخنرانی حجت الاسلام احمد پناهیان در مسجد باقریه علیه السلام قم برگزار شد.

قم همیشه باعث ترس دشمنان بوده

بنا بود امام صادق علیه السلام قیام کنند، اما چون این سر فاش شد، قیام امام منتفی شد. چه شد که جامعه زمان امام حسین علیه السلام که امامشان را به قتل رساندند، پس از مجاهده امام سجاد و امام باقر علیهما السلام به این نقطه رسید؟ مگر این دو امام بزرگوار در جامعه چه کردند؟ در انتخابات ریاست جمهوری نهم رهبرانقلاب گفتند مردم به آرمانها و شعارهای انقلاب رأی دادند. اما پس از هشت سال باز چه شد که دوباره مردم به دولت مایل به اصلاحات رأی دادند؟

امروز رهبرانقلاب هفت میدان مبارزه برای ما تعریف کرده اند. جوانها برای ورود به این عرصه ها برنامه خود را ارائه کنند. برای موفقیت در این هفت عرصه باید روی جامعه کار جهادی کنیم. امام سجاد و امام باقر علیهما السلام جامعه را طوری تغییر دادند، که در زمان امام صادق علیه السلام انتظار فرج و قیام ایشان کاملا محتمل بود، و بخاطر فاش شدن این سر قیام و فرج رخ نداد.

حمایتهای امام کاظم علیه السلام را از حرکتها و قیامهای شیعیان ببینید. کار به جایی رسید که فقط یک گام تا پیروزی در مبارزه باقی بود. اما باز راحت طلبی شیعیان باعث شد امام کاظم علیه السلام ۱۴ سال به کنج زندانهای هارون بروند. در عین حال ادبیات و نحوه تعامل امام با جریانهای مبارز شیعی با زمان امام سجاد علیه السلام خیلی متفاوت است. حتی در زمان امام جواد علیه السلام شیعیان قم علیه مامون جنگیدند و در مقاطعی پیروز هم شدند. خیلی از جوانان ما از این موضوع اطلاع ندارند. قم همیشه باعث ترس دشمنان بوده است.

 

سطح یاران امام زمان(عج) پایین نخواهد آمد!

مَنْ كَانَ بَاذِلاً فِينَا مُهْجَتَهُ وَ مُوَطِّناً عَلَى لِقَاءِ اَللَّهِ نَفْسَهُ فَلْيَرْحَلْ مَعَنا. خداوند هرکسی را مجاهد فی سبیل الله نمی پذیرد. منْ كانَ مِنْكُمْ یَصْبِرُ عَلى حَدِّ السَّیْفِ وَ طَعنِ الْأَسِنَّةِ فَلْیَقُمْ مَعَنا وَ الّا فَلْیَنْصَرِفْ عَنَّا. رهبرانقلاب امروز مدام از پیروزی جبهه انقلابی میگویند؛ اما امام حسین علیه السلام صریحا دم از کشته شدن میزدند. امام سجاد علیه السلام هم هیچگاه امید به شیعیان ندادند. کسانیکه امروز با ولایت همراهی نمیکنند از شیعان کوفه بدترند. آن زمان ایمان بالایی میخواست که کسی برای کشته شدن در رکاب امام حسین علیه السلام همراه شود. اما امروز ما پی در پی شاهد پیروزیهای امت اسلام در جبهه های مختلف نبرد علیه کفر هستیم.

امام حسین علیه السلام در نامه به محمد حنفیه نوشتند:‌ فانَّ من لَحِقَ بی منکم اُسْتُشْهِد و مَن تَخلَّف لم یَبْلُغ الفتحَ. فرمود هر که با من همراه شود به شهادت می‌رسد و هرکس هم تخلّف کند و بازماند به فتح نمی‌رسد. جوانان ما به بزرگترها نگاه نکنند. اگر بزرگترها انگیزه لازم برای حرکت و مبارزه ندارند، جوانان خودشان اقدام کنند. برخی بزرگترها نه تنها خودشان کار نمیکنند، بلکه جوانان را هم در مبارزه سرد میکنند. جوانان ما فقط باید به کربلا نگاه کنند. امام سجاد علیه السلام در عین اینکه به اصلاح جامعه در کوتاه مدت امیدی نداشت، بازهم دست از مبارزه و مجاهده برنداشت. ما نمیتوانیم طوری دین داری کنیم که تمام منافعمان تأمین شود و هیچ زحمتی متحمل نشویم.

اینطور نیست که خداوند در آخرالزمان قیمت را پایین بیاورد. ما سیصد هزار از بهترین اولیای خدا را در انقلاب و جنگ تحمیلی تقدیم کردیم، اما فرج محقق نشد. در این شرایط ناگهان قطعنامه امضا شد، و امام(ره) هم از میان ما رفت. آنچه خداوند فرموده باید محقق شود: مَنْ يَتَوَلَّ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ الَّذينَ آمَنُوا فَإِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْغالِبُونَ(مائده 56). یاران کربلایی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف اینها هستند. با کمتر از اینها فرج محقق نمیشود. ببینید در ایام انتخابات چه دعوا و درگیریهایی پشت پرده بین نیروهای انقلابی وجود دارد. خداوند قیمت را پایین نمی آورد. خدای متعال از خون امام حسین علیه السلام به آسانی نمیگذرد.

 

شعار اربعین باید حاوی هدف قیام حسینی باشد

موکب داران عراقی جمع شدند و به دیدار رهبرانقلاب آمدند. اما موکب داران انقلابی ما هنوز به دیدار رهبرانقلاب نرفته اند. از مجموعه موکب داران انقلابی ما یک شعار حاصل شد: الحسین یجمعنا؛ همان شعار سال گذشته. یک شعاری که نه سیخ بسوزد نه کباب! تمام عالم می بینند و میدانند که مردم بخاطر امام حسین علیه السلام آمده اند. در شعار باید مقصد و هدف و خواسته امام حسین علیه السلام برای مردم بیان شود.

رهبرانقلاب خطاب به موکب داران عراقی گفتند: «این آیه عظمای الهی است. نشانه ای بزرگ از پیروزی نهایی جبهه حرکت حسینی بر جبهه کفر و استکبار به نمایش میگذارد». در اربعین حسینی باید یزید زمان محکوم شود. دستورالعمل صادر شده که موکب داران در ایام اربعین راجع به آمریکا فریاد و حرکتی نداشته باشند. در اربعین باید حسین بن علی مستکبرستیز و ظلم ستیز به مردم معرفی شود.

امسال وقت جهاد در اربعین حسینی است. جوانان منتظر مسئولین نباشند. به خود امام حسین علیه السلام نگاه کنید: هَیهَاتَ مِنَّا الذِّلَّة. این یعنی عدم پذیرش ننگ حاکمیت استکبار. جوانان عراقی را ببینید با چه شور و هیجانی این شعار را سر میدهند. امام سجاد علیه السلام فرمود انَا بْنُ مَنْ قُتِلَ صَبْراً، وَ کَفی بِذلِکَ فَخْرا. امام سجاد علیه السلام به این نحوه مبارزه و کشته شدن پدرش افتخار میکند. حماسه کربلا بعد از عاشورا توسط کاروان اسرا دنبال شد. یا وَلَدی یا عَلیّ وَاللهِ لا یَسْکُنُ دَمی حَتّی یَبْعَثَ اللهُ الْمَهدیَّ فَیَقْتُلَ عَلی دَمی مِنَ الْمُنافِقینَ الْکَفَرَةِ الْفَسَقَةِ سَبْعینَ اَلْفاً. امام سجاد علیه السلام به این امید پس از عاشورا میجنگد.

 موکب داران باید فرهنگ عاشورا را عمیقا به مردم معرفی کنند. اینطور نیست که صرف شناخت سطحی مردم نسبت به امام حسین علیه السلام و قیام عاشورا، زمینه ظهور را فراهم کند. باید معارف عاشورا را عمیق به مردم منتقل کنیم. کسانیکه میتوانند در اربعین نقش آفرینی کنند و پیام امام حسین علیه السلام را به گوش تمام مردم برسانند. این منطق امام حسین علیه السلام را به مردم منتقل کنیم. مردم جهان باید عاشورا را عمیق بشناسند. امام سجاد علیه السلام نمونه کامل چنین مجاهدتی است.

نام

پست الکترونیک

* کد امنیتی

تصویر کد امنیتی

* نظر

جلسه هفتگی
با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین
حاج احمد پـنــاهـیــان
زمان:
جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ از ساعت ۱۸:۳۰
(قرائت قرآن، احکام، سخنرانی، عزاداری)
مکان:
خ انقلاب(چهارمردان)، بعداز کوچه ۲۹
مقتل الشهداء فاطمیه(سلام الله علیها)
کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی هیئت محبین اهل بیت علیهم السلام محفوظ است