شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۱۳:۳۰

حجت الاسلام احمد پناهیان در یادواره شهید بلباسی: از هشدار رهبر انقلاب نسبت به «اعتماد به دشمن» تا موضوع هولناک «تبعیت از دشمن»

جلسه هفتگی هیئت محبین اهل بیت(علیهم السلام) - به همراه یادواره شهید مدافع حریم اهل بیت(ع) محمد بلباسی - جمعه 7 خرداد - مسجد الشهداء
مقام معظم رهبری افسران جوان سپاه را جمع می کند، و هشدار یک امر خیلی هولناکی را می دهد: جریان «تبعیت از دشمن». اگر کمی دقت کنید، در سالهای اخیر، اواخر دولت قبل و بعد هم در این دولت، تذکرات آقا بیشتر در بحث «اعتماد به خدا» بود و «عدم اعتماد به دشمن» که مفصل در هیئت بحثش را کردیم. اما بحث جدید حضرت آقا خیلی خطرناک تر شده است! مشکل امروز نظام را مقام معظم رهبری دو سه روز پیش، صریحا فرمودند که «تبعیت از دشمن» است.

«مردانی» در انتظار شهادت...

نکته اول درباره شهید بزرگوار، شهید بلباسی، اینکه مؤمن زیاد است، اما: «مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَ مِنْهُم مَّن يَنتَظِرُ وَ مَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا» (احزاب: 23) بعضی مؤمنان هستند که منتظر شهادت هستند. در وصیتنامه این شهید که خوانده شد، این انتظار برای شهادت موج می زد.

 

رابطه محبت خدا و کوچکی کردن در برابر مؤمنین

نکته دیگر این که گاهی در سپاه پاسداران و نهادهای انقلابی دیگر که نیروها با انگیزه انقلابی وارد می شوند، در اثر روزمرگی دچار غفلت می شوند. اما این اهتمامی که ایشان بخصوص در بحث راهیان نور و خدمت کردن به زائران داشتند، غیر از دغدغه کسی است که به خاطر شغل کار را انجام می دهد. این کار «قلب» خاصی می خواهد. اگر قرب و اتصال به خدای متعال ایجاد نشده باشد، اینطور انسان در برابر مردم کوچکی نمی کند: «... مَن يَرتَدَّ مِنكُم عَن دينِهِ فَسَوفَ يَأتِي اللَّهُ بِقَومٍ يُحِبُّهُم وَيُحِبّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى المُؤمِنينَ أَعِزَّةٍ عَلَى الكافِرينَ». (مائده: 54)

در ادامه همین آیه فرمود: «ذَالِكَ فَضْلُ اللَّهِ يُؤْتِيهِ مَن يَشَاءُ وَ اللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيم‏» ویژگی دیگر اینها این بود که از تفضل الهی بهره مند شدند. ما نمی توانیم به عمل مان تکیه کنیم. شهادت جزء آن تفضلات الهی است: «لِیَجزِیَ اللهُ الصَّدِقینَ بِصِدقِهِم» (احزاب: 24)

 

تنها راه «عشق» است؛ دل خدا را باید به دست آورد...

خلاصه اینکه دل خدا را باید به دست آورد. این که حضرت امام فرمود معمای شهادت را جز با عشق نمی شود حل کرد، همین معناست. «تا یار که را خواهد و میلش به که باشد...» خدا بارش را روی دوش کسانی می گذارد که خودش تربیت کرده است: «فَسَوفَ يَأتِي اللَّهُ بِقَومٍ يُحِبُّهُم وَيُحِبّونَهُ...» می فرماید خدا این قوم را می آورد!

دوستان جوان من! ما با خدا کار داریم. دل خدا را به دست آوردن، خیلی موضوع مهمی است. باید رابطه با خدا خوب بشود. خیلی ها بودند رابطه شان به ظاهر با امام حسین(علیه السلام) یا با امام زمان(عج) خوب بود؛ اما با خدا خوب نشد! انجمن حجتیه مگر نبودند؟ به اسم مبارزه با بهائیت و الآن مبارزه با وهابیت! نه در مبارزات با رژیم پهلوی، نه در زمان جنگ شرکت نمی کردند. الآن چه مبارزه ای از اینها می بینید؟ متأسفانه می گویند از دفاتر بعضی از آقایان هم اجازه وجوهات دارند!

باید ارتباط را با خود خدا تنگاتنگ برقرار کرد. اگر در خانه اهل بیت(علیه السلام) هستیم، چون قرار است به وسیله امام زمان و امام حسین و صدیقه کبری(علیهم السلام) به خدا برسیم:  « إلَى اللّهِ تَدْعُون وَ عَلَيْهِ تَدُلُّونَ». (زیارت جامعه کبیره) شهدا حجت واضح و روشن هستند که می گویند: «دیدید ما رسیدیم؟!»

وصیتنامه شهید را شنیدید... نکته های این وصیتنامه خیلی مهم است. خیلی ها هنوز در این نبرد تردید دارند. در حالی که جنگ سوریه فقط دفاع از حرم حضرت زینب(سلام الله علیها) نیست؛ دفاع از همه اسلام است. آن هم در چه عصری؟

 

از هشدار نسبت به «اعتماد به دشمن» تا موضوع هولناک «تبعیت از دشمن»

مقام معظم رهبری افسران جوان سپاه را جمع می کند، و هشدار یک امر خیلی هولناکی را می دهد: جریان «تبعیت از دشمن». اگر کمی دقت کنید، در سالهای اخیر، اواخر دولت قبل و بعد هم در این دولت، تذکرات آقا بیشتر در بحث «اعتماد به خدا» بود و «عدم اعتماد به دشمن» که مفصل در هیئت بحثش را کردیم. اما بحث جدید حضرت آقا خیلی خطرناک تر شده است! مشکل امروز نظام را مقام معظم رهبری دو سه روز پیش، صریحا فرمودند که «تبعیت از دشمن» است.

 

تلاش عده ای برای سست کردن جریان «تبعیت از حق»

امتحانات ما روز به روز دارد سخت تر می شود. دقیقا همان ورطه هایی که امت پیامبر اکرم(ص) در آن گرفتار شدند، و همان درگیری هایی که پیامبر اکرم(ص) داشتند، دقیقا امروز نایب امام زمان و وارث پیامبر اکرم با آن مواجه است.

یک جریان و طیف فکری در جامعه، حرف از تبعیت از دشمن می زند و همّ و غمّش را گذاشته است بر روی «عدم تبعیت از حق». موضوع فقط حرف شخص ولی نیست؛ بحث این است که حق همین است.

 مثلاً در جریان اقتصاد مقاومتی، مقام معظم رهبری چندی پیش فرمودند این حرف من نیست، این حرف حقّ است؛ همه اقتصاد دانان هم آن را تأیید می کنند...

حال رئیس سازمان توسعه تجارت رسماً و خیلی صریح اعلام می کند که ما نمی توانیم مردم را وادار کنیم که جنس داخلی بخرند! اصلاً شما کی هستید؟! مگر شما صاحب مملکت هستید؟ شما اعتقاد که ندارید؛ اما رهبری که طبق قانون اساسی سیاستهای کلان نظام را ابلاغ می کند، می گوید اقتصاد باید درون زا باشد، باید فناوری را بگیرید، صرفاً محصول نخرید، دانش بنیان کردن اقتصاد و... شما طبق قانون اساسی باید به این تمکین کنید. می گویند جنس ایرانی کیفیت ندارد! خب پای درددل تولید کننده بنشینید، ببینید چرا اینطور است؟ عده ای محکم ایستاده اند که «تبعیت از حق» انجام نشود. این توی سر آنها بخورد؛ چرا «تبعیت از باطل» می شود؟

حضرت آقا در همین موضوع «تبعیت از دشمن» فرمودند آیات زیادی در این زمینه وجود دارد. با یک جستجوی اولیه، دوستان چند آیه را آماده کرده اند که امروز در حد وسع وقت، به دو سه آیه اشاره می کنیم:

 

آیه اول: موضوع همیشگی «تبعیت از حق» و «تبعیت از باطل»

آیات سوره محمد را قبلا با هم مرور کرده ایم؛ این که اعمال کافران باطل می شود و مؤمنان حال و روزشان اصلاح می شود:

الَّذِينَ كَفَرُوا وَصَدُّوا عَن سَبِيلِ اللَّهِ أَضَلَّ أَعْمَالَهُمْ * وَالَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَآمَنُوا بِمَا نُزِّلَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَهُوَ الْحَقُّ مِن رَّبِّهِمْ كَفَّرَ عَنْهُمْ سَيِّئَاتِهِمْ وَأَصْلَحَ بَالَهُمْ ﴿محمد: 1 و 2﴾

اما در ادامه سوره می فرماید:

ذَلِكَ بِأَنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا اتَّبَعُوا الْبَاطِلَ وَأَنَّ الَّذِينَ آمَنُوا اتَّبَعُوا الْحَقَّ مِن رَّبِّهِمْ كَذَلِكَ يَضْرِبُ اللَّهُ لِلنَّاسِ أَمْثَالَهُمْ ﴿محمد: 3﴾

بحث، بحث «تبعیت از حق» و «تبعیت از باطل» است که همیشه مطرح بوده است؛ زمان پیامبر اکرم(ص) هم مطرح بوده است.

 

آیه دوم: تبعیت از ملّت طاغوت

وَلَن تَرضى عَنكَ اليَهودُ وَلَا النَّصارى حَتّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُم... (بقره: 120)

اینها دست از شما بر نمی دارند، تا تابع آنها بشوید. نگویید اگر ما با آنها نجنگیم، دست از سر ما بر می دارند! تازه نمی گوید «حتی تتبعهم»؛ می گوید «تتبع ملتهم»؛ یعنی شما باید تابع و برده کسانی بشوید که آمریکا آنها را خام کرده، نه حتی خود آمریکا!

 

از میانه روی، تا افراطی گری در تبعیت از باطل!

 38 سال در درون شما کار کرده اند، تا توانسته اند انسانهایی پرورش بدهند که پرچم تبعیت از آمریکا بلند کنند. وزیر دفاع سابق آمریکا می گفت از اول انقلاب دنبال این بودیم آدمهای میانه رو را روی کار بیاوریم! اگر میانه روی ادعای نه حق، نه باطل را دارد، الآن این که میانه روی نیست!

آقای سریع القلم ـ که آقای روحانی می گوید دانشمندی است که باید افکار ایشان در کشور ترویج شود ـ صریحا در کتاب «ایران و جهانی شدن» می نویسد که امریکا به خاطر این که ما را رشد اقتصادی بدهد، باید در قانونگذاری ما هم دخالت کند. این تبعیت از دشمن است؛ میانه روی که نیست! الآن ما باید به شما بگوییم افراطی! چرا در تبعیت از آمریکا اینقدر تند می روید؟!

 

لحن خدای متعال در تهدید پیامبر اکرم(ص)

به لحن خدا در این آیه توجه کنید؛ خدا در این موضوع پیغمبر اکرم(ص) را تهدید می کند:

قُل إِنَّ هُدَى اللَّهِ هُوَ الهُدى وَلَئِنِ اتَّبَعتَ أَهواءَهُم بَعدَ الَّذي جاءَكَ مِنَ العِلمِ ما لَكَ مِنَ اللَّهِ مِن وَلِيٍّ وَلا نَصيرٍ (بقره: 120)

وقتی خدا با پیامبر با این لحن صحبت می کند، دیگر تکلیف ولی فقیه ما، رئیس جمهور ما و آحاد ملت ما معلوم است! می فرماید: پیغمبر من! اگر از «هوا و هوس» اینها پیروی کردی بعد از این که راه را به تو نشان دادم؛ ـ در اینجا خدا با عبارت «أَهواءَهُم» افکار طاغوت را تحقیر می کند! چون افکار طاغوت بر اساس علم که نیست؛ چه افکار اقتصادی، چه سیاسی، چه نظامی و... همه اش بر اساس هوا و هوس است ـ اگر از اینها تبعیت کردی، نه برای تو دیگر خدایی می کنم، نه دیگر کمکت می کنم!

این خیلی تهدید بزرگی است که به نظر می رسد باید خواب را از چشمان پیامبر اکرم(ص) ربوده باشد. چه موضوع مهمی است که معشوق، عاشق خودش را اینطور تهدید می کند؟!

 

اگر تهدید خدا در مورد جمهوری اسلامی عملی شود...

اگر خدا یک روزی به جمهوری اسلامی بگوید: «ما لَكُم مِنَ اللَّهِ مِن وَلِيٍّ وَلا نَصيرٍ»؛ چه خاکی باید بر سرمان بریزیم؟ مگر ما بدون کمک خدا می توانستیم تا اینجا بیاییم؟ هم حضرت امام و هم حضرت آقا بارها فرمودند از ابتدای انقلاب، احساس می کنیم یک دستی جریانات را اداره می کند... نمونه های عینی کمک خدا در جریان دفاع مقدس یا در جریان جنگ 33 روزه حزب الله را ببینید... اگر نظام اسلامی، حوزه علمیه و... امروز جلوی جریان «تبعیت از باطل» نایستد، بعد که کمک خدا از این ملت گرفته شد، می خواهد چکار کند؟!

 

آیه سوم: تبعیت از افکار و اتاق فکر طاغوت

آیه دیگری که در دهه ذیحجه می خوانیم:

وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِينَ لَيْلَةً وَأَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِيقَاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِينَ لَيْلَةً وَقَالَ مُوسَى لأَخِيهِ هَارُونَ اخْلُفْنِي فِي قَوْمِي وَأَصْلِحْ وَلاَ تَتَّبِعْ سَبِيلَ الْمُفْسِدِينَ (اعراف: 142)

نمی گوید «و لا تتبع المفسدین»؛ می فرماید از «سبیل» مفسدین تبعیت نکنی! اگر اینها آمدند راهکار نشان دادند، اتاق فکرت اینها نشوند؛ مشاورانت اینها نشوند! مسئولان نظام، حوزه علمیه، بیوت مراجع، مواظب باشید اینها در شما نفوذ نکنند! حضرت آیت الله العظمی بهجت در جریان اشغال لانه جاسوسی دوم (بیت آقای منتظری) به فرمانده سپاه وقت فرمودند: اینها در چهار مرحله در بیوت مراجع نفوذ می کنند: نفوذ، القاء، تطمیع، تهدید...

نام

پست الکترونیک

* کد امنیتی

تصویر کد امنیتی

* نظر

نظرات کاربران

محمد
پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۰۲:۰۳

با سلام درود و خدا قوت میگم خدمت استاد انقلابی احمد پناهیان. ممنون استاد.

عید قربان
 
با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین
حاج احمد پـنــاهـیــان
 
زمان:
جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ همراه با نماز مغرب
مکان:
انتهای خ شهیدان فاطمی (دورشهر)
مسجد امیرالمومنین(علیه السلام)
کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی هیئت محبین اهل بیت علیهم السلام محفوظ است