یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ - ساعت ۰۳:۰۵

سکوت علما مردم را به تردید می اندازد

جلسه هفتگی - 7 بهمن 1401: برخی علما چند بار دیگر می خواهند ببینند به قرآن جسارت می شود، تا احساس تکلیف کنند؟ چطور برای برخی مشکلات داخلی قلم و زبانشان گویاست؟ اهمیت قرآن کمتر از این مسائل است؟ این سکوت آقایان، افراد ضعیف الایمان را به شک و تردید وامیدارد. رهبرانقلاب از سایر ادیان دعوت می کنند در کنار مسلمین علیه این جنایات فریاد بزنند؛ اینجا علمای ما سکوت کرده اند!

در ایام ماه رجب المرجب جلسه هفتگی هیئت محبین اهلبیت(علیهم السلام) قم جمعه 7 بهمن 1401 با سخنرانی حجت الاسلام احمد پناهیان در مقتل الشهدای فاطمیه(سلام الله علیها) برگزار شد.

طرازِ کار خیر جهاد و مبارزه است

مَا قَدَرُوا اللَّهَ حَقَّ قَدْرِهِ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزِيزٌ(حج 74). اگر عبد خدا نباشیم، عبد دیگرانیم. امروز می بینیم سازمانهای بین المللی چگونه فکر و عقیده و امیال مردم را بدست گرفته اند و استثمار می کنند. خدای متعال می فرماید تو اگر عبد من باشی، از دیگران بی نیاز خواهی بود. فَإِذَا عَبَدُوهُ اسْتَغْنَوْا بِعِبَادَتِهِ عَنْ عِبَادَةِ مَنْ سِوَاهُ. اگر عبد خدا شویم، از دیگران بی نیاز خواهیم بود.

هیچکس مثل خدا نمی تواند تمام امور زندگی ما را به این زیبایی مدیریت کند. نه زندگی ما، تمام عالم را خدای متعال هم خلق کرده و هم مدیریت می کند. بدون اینکه از ما توقعی بابت این امر داشته باشد. هرچه خوبی و عبادت هم که ما انجام بدهیم، نفعش به خودمان می رسد: لَها ما كَسَبَتْ وَ عَلَيْها مَا اكْتَسَبَتْ(بقره 286). نتیجه بندگی خدا، بی نیازشدن از غیر خداست.

يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَإِلَى اللَّهِ تُرْجَعُ الْأُمُورُ(حج 76). شیطان روز قیامت به پیروانش می گوید من که سلطنتی بر شما نداشتم. مگر خدا گفته بود از من اطاعت کنید؟ چرا گناهتان را گردن من می اندازید؟! من که اجبارتان نکردم. اتفاقا خدا فرموده: أَلَمْ أَعْهَدْ إِلَيْكُمْ يَا بَنِي آدَمَ أَنْ لَا تَعْبُدُوا الشَّيْطَانَ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبِينٌ(یس 60). از شیطان اطاعت نکنید، او دشمن شماست.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا ارْكَعُوا وَاسْجُدُوا وَاعْبُدُوا رَبَّكُمْ وَافْعَلُوا الْخَيْرَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ(حج 77). ای کسانیکه ایمان آورده اید، رکوع و سجود بجای آورید و خدا راعبادت کنید، و کار خیر و برتر و بافضیلت انجام دهید، شاید رستگار شوید. وَجَاهِدُوا فِي اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ. کار خیر، فقط رکوع و سجود و عبادت نیست. طراز کار خیر خیلی بالاتر از این حرفهاست. خیلی ها اهل رکوع و سجود و نماز شب هستند، اما اهل مبارزه و جهاد نیستند. هُوَ اجْتَبَاكُمْ وَمَا جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدِّينِ مِنْ حَرَجٍ(حج 78). خدای متعال شما را برای جهاد و مبارزه برگزیده.

 

سکوت علما در برابر توهین به قرآن، برخی را به تردید می انداز

مِلَّةَ أَبِيكُمْ إِبْرَاهِيمَ(حج 78). شما فرزندان ابراهیم خلیل الله هستید. دین ابراهیم، دین مبارزه بود. فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنِيفاً فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِي فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْها(روم 30). پیغمبراکرم صلی الله علیه و آله فرمود دین حنیف یعنی دینی که بتوان به آن تکیه کرد، و با ظالم مبارزه کرد و حق خود را از او گرفت. حضرت ابراهیم یک نفر بود، با تمام قدرت کفر آن روز درگیر شد: أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَى وَفُرَادَی(سبأ 46). همه بت ها را شکست. یعنی هیمنه مادی و معنوی کفر را درهم شکست. وقتی او را به آتش انداختند، خم به ابرو نیاورد. جنود الهی، باد، باران، به یاری او آمدند. حضرت ابراهیم دست نیازی به سوی آنها دراز نکرد. در یک قدمی سوختن است، اما مستغنی و لبریز از عبودیت خداست. جز خدا نمی بیند، و جز از خدا یاری نمی خواهد.

هُوَ سَمَّاكُمُ الْمُسْلِمِينَ مِنْ قَبْلُ(حج 78). می فرماید همه امتهای گذشته شما را به اسم مسلم می شناختند. ویژگی اصلی شما، تسلیم شدن است. تسلیم در چه؟ تسلیم در نماز خواندن فقط؟ خواندن نماز سختی ندارد، اقامه نماز است که سخت است. این تسلیم، در امری سخت و البته مهم بنام جهاد و مبارزه است. امت اسلام در این امر تسلیم هستند.

برخی علما چند بار دیگر می خواهند ببینند به قرآن جسارت می شود، تا احساس تکلیف کنند؟ چطور برای برخی مشکلات داخلی قلم و زبانشان گویاست؟ اهمیت قرآن کمتر از این مسائل است؟ پیغمبراکرم صلی الله علیه و آله فرمود بعد از خدای متعال، قرآن افضل و برتر از همه چیز است. قرآن و اسلام و خدای متعال نیازی به موضع گیری ما ندارد. این سکوت آقایان، افراد ضعیف الایمان را به شک و تردید وامیدارد. انقلاب اسلامی ما ثمره عملی تحقق یک آیه از قرآن است: أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَى وَفُرَادَی. تمام مشکلات نظام در برابر قرآن مگر چه اهمیتی دارد؟! اگر یک نفر، فقط یک نفر بخاطر سکوت شما دچار تردید شود، روز قیامت چه پاسخی دارید؟ شما از ائمه معصومین که بالاتر نیستید. خدای متعال به ائمه می فرماید شما برگزیده شدید برای جهاد.

 

تبلیغ، اصل محوری حوزه علیمه است

شما وقتی مبارز می کنید، باید حق این مبارزه و جهاد را ادا کنید. رفع تکلیفی نمی توان مبارزه و جهاد کرد. ما دینداری حداقلی نداریم. وَ اعْبُدْ رَبَّکَ حَتَّى یَأْتِیَکَ الْیَقِینُ(حجر 99)در مقام بندگی، باید به مقام یقین رسید. جهاد را هم باید کامل بجا آورد: وَجَاهِدُوا فِي اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ. رهبرانقلاب در توئیتشان درباره اهانت اخیر به قرآن نوشته اند: «اهانت جنون آمیز به قرآن با شعار آزادی بیان نشان می دهد هدف حملات استکبار اصل اسلام و قرآن است. علیرغم توطئه استکبار قرآن روز به روز پرفروغ تر شده، و آینده از آنِ اسلام است. همه آزادیخواهان جهان باید در کنار مسلمانان با سیاست پلید توهین به مقدسان و نفرت پراکنی مقابله کنند». رهبرانقلاب از تمام مردم و سایر ادیان دعوت می کنند در کنار مسلمین علیه این جنایات فریاد بزنند و مقابله کنند. ما اینجا نشسته ایم، از علما درخواست اعتراض و فریاد داریم!

هُوَ سَمَّاكُمُ الْمُسْلِمِينَ مِنْ قَبْلُ وَفِي هَذَا لِيَكُونَ الرَّسُولُ شَهِيدًا عَلَيْكُمْ. خداوند می فرماید من رسولم را گواه و شاهد شما قرار دادم، برای اینکه حق خدا را در جهاد به جای آورید. برای خدا باید چگونه جنگید؟ از خدا باید چگونه دفاع کرد؟ مثل دفاع از مرزها و ناموس، یا خیلی بالاتر از این؟! یک دولت اروپایی با حمایت صهیونیست رسما به قرآن جسارت می کند، وقتی ما می خواهیم پرچم آن کشور را آتش بزنیم، می گویند پرچم کشورها محترم است به آن اهانت نکنید! قرآن مقدس نیست؟! قدر و حرمت خدای متعال دارد شکسته می شود. الان زمانی است که هنرمندان مسلمان و انقلابی حرکت کنند، جوانان غیرمسلمان را روشن کنند برای دفاع از مقدسات اسلام. اقبالی که در سالهای اخیر جوانان غربی به قرآن و اسلام پیدا کرده اند، بی نظیر است. اگر رسانه های ما روی این موضوع خوب کار نمی کنند، نقص رسانه ما و حوزه علمیه ماست.

ما روحانیون طلبه شده ایم برای جهاد تبیین. اجتهاد و تفسیر و سایر حوزه ها، فرع بر تبلیغ است. اصل در حوزه، تبلیغ دین و تبیین است. همه علوم و فنون حوزه علمیه، وسیله است برای تبلیغ دین: الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّه(احزاب 39). تبلیغ اصل محوری حوزه علیمه ماست. حوزه ما تا بحال اینگونه نبوده که طلاب ما در کنار علوم دینی، مهارتهای تأسیس و مدیریت هیئت ها و تبلیغ دین را کسب کنند. ما روحانیون باید در محله ها و مساجد و هیئت ها با مردم کار کنیم، تا مردم جذب هیئت و مسجد شوند، و برای آنها دین را تبیین کنیم. برخی روحانیون ما نگاه می کنند کدام هیئت شلوغ تر است و جمعیت بیشتری دارد، همانجا برای تبلیغ و سخنرانی می روند! اینکه هنر نیست.

 

جهاد باید در حد قدر و عظمت خداوند باشد

هتک قرآن و مقدسات دین، هتک خدای متعال است. دفاع از خدا و حق خدا وظیفه مسلمانان نیست فقط. هرکس موحد است و وجدان و فطرت پاک دارد، باید از حق خدا دفاع کند. وَجَاهِدُوا فِي اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ. وقتی بناست مبارزه کنید، باید در حد و اندازه و قدر و عظمت خدای متعال مبارزه کنید. وصیتنامه شهدا را بخوانید، جانش را در راه دین داده، می گوید من کاری انجام نداده ام. برای خدا و قرآن و این نظام که هدفش احیای امر خداست، جان ما چه ارزشی دارد؟ هرچه خدا در وجود ما عظمت پیدا کند، عمل ما در نظرمان کوچک تر جلوه می کند.

امروز هرکس در هر میدانی از میدانهای هفتگانه جهاد می خواهد مبارزه کند، باید حق جهاد را ادا کند. باید در حد و اندازه خدا مبارزه کنیم، نه به صلاح و مصلحت اندیشی خودمان. اگر به صلاح و مصحلت اندیشی ما باشد، مبارزه و جهاد تعطیل هم می شود! أُذِنَ لِلَّذِينَ يُقَاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَإِنَّ اللَّهَ عَلَى نَصْرِهِمْ لَقَدِيرٌ الَّذِينَ أُخْرِجُوا مِنْ دِيَارِهِمْ بِغَيْرِ حَقٍّ إِلَّا أَنْ يَقُولُوا رَبُّنَا اللَّهُ وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَهُدِّمَتْ صَوَامِعُ وَبِيَعٌ وَصَلَوَاتٌ وَمَسَاجِدُ يُذْكَرُ فِيهَا اسْمُ اللَّهِ كَثِيرًا(حج 39و40). ظهر جمعه مقابل مسجد در دانمارک قرآن را آتش می زنند؛ این انهدام مسجد نیست؟

وَفِي هَذَا لِيَكُونَ الرَّسُولُ شَهِيدًا عَلَيْكُمْ وَتَكُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ. اهلبیت علیهم السلام امام شده اند برای اینکه مبارزه کردن را به مردم نشان دهند. فَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ. پس برای این امر، نماز را اقامه کنید. اقامه نماز، جهاد و مبارزه برای برپاکردن حق خداست. وَآتُوا الزَّكَاةَ وَاعْتَصِمُوا بِاللَّهِ هُوَ مَوْلَاكُمْ فَنِعْمَ الْمَوْلَى وَنِعْمَ النَّصِيرُ(حج 78). در مسیر مبارزه تنها نیستید، به ریسمان قدرت الهی چنگ بزنید و از او یاری بخواهید. خدا بهترین رهبر و سرور و ناصر شماست.

 

لزوم مقابله بین المللی با اهانت کنندگان به قرآن

در مقابله با این توهین به قرآن، باید حق خدا را بجای آوریم، نه اینکه در حد توانایی خودمان مقابله کنیم. بر اساس قدر و منزلت خدا باید مبارزه کنیم، نه توانایی خودمان. برای رسیدن به این مهم، باید قدر و منزلت خدا را بشناسیم، تا بتوانیم باندازه قدر و منزلت خدا با دشمنان دین مبارزه کنیم. امروز گفتمان جبهه انقلابی ما این مسئله نیست. ببینید انقلابی های ما در فضای مجازی و غیرمجازی به چه موضوعاتی مشغول هستند!

حضرت امام فقط می دانست بزرگداشت دهه فجر یعنی گرامی داشتن حق خدا. فرمود 22 بهمن سرآغاز حکومت الله بر سراسر جهان است. انقلاب اسلامی، پیروزی بر پهلوی و شاه و آمریکا نبود فقط. حضرت امام 22 بهمن را در قدر و اندازه و حق خدا می بیند. چند درصد فضای تبیینی دهه فجر بسمت شناخت قدر خدای متعال در این انقلاب می رود؟

قوه قضاییه در مبارزه با فساد و برقراری عدالت، مجلس در تصویب قوانین، دولت در اجرای سیاستهای دولت، همه باید حق خدا را در نظر بگیرند. در حد قدر و منزلت خدا عمل کنند، نه کمتر. یعنی در قانون قضای اسلامی، در سطح بین المللی نمی توان علیه توهین کنندگان به قرآن اقدام حقوقی انجام داد؟ مجلس شورای اسلامی فقط می خواهد محکوم کند؟ باید قانون تصویب کنید برای برخورد با این کشورها. وزارت خارجه فقط می خواهد محکوم کند؟ دیپلماسی ما راه دیگری برای مبارزه با توهین کنندگان به قرآن ندارد؟ در یک ماه، چهار کشور رسما به قرآن توهین کنند؟!

انقلاب اسلامی از روز اول، قدر خدای متعال را دنبال کرد؛ یعنی حاکمیت خدای متعال در جهان. نه کمتر از این. انگیزه شهدای ما هم خدا و حاکمیت الهی بود و بس. فَنِعْمَ الْمَوْلَى وَنِعْمَ النَّصِيرُ(حج 78). از اول هم همین بوده. کسانیکه این پرچم را بلند کردند، بخاطر قدر و منزلت خدا این کار را انجام دادند. بچه سیزده ساله در خط مقدم جبهه می گوید من برای رضای خدا و دستور امام به جبهه آمدم.

نام

پست الکترونیک

* کد امنیتی

تصویر کد امنیتی

* نظر

مجالس شب های قدر
با سخنرانی و مناجات خوانی
حجت الاسلام و المسلمین
حاج احمد پـنــاهـیــان
زمان:
از یکشنبه تا پنج شنبه، از ساعت ۲۱:۳۰
(قرائت قرآن، بیان احکام، سخنرانی، عزاداری، دعای جوشن کبیر، قرآن به سر گرفتن)
مکان:
مصلی قدس قم
کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی هیئت محبین اهل بیت علیهم السلام محفوظ است