دوشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ - ساعت ۰۳:۱۸

حضرت امام جایگاه واقعی اسلام و مسلمین را نشان داد

رحلت حضرت امام-13خرداد1401: حضرت امام جایگاه واقعی اسلام و مسلمین را به ما نشان داد. اسلامی که منبع قدرت است: الشَّریعَةُ سُلطانٌ. حضرت امام قدرت قرآن را به ما نشان داد: جاهِدوا فِی اللهِ حَقَّ جِهادِه. حضرت امام صراط مستقیم را به مردم نشان داد. استکبارستیزی را ملاک دین داری معرفی کرد. دیگران آیات استکبارستیزی را برای مردم تبیین نمی کردند، برای اینکه با استکبار درگیر نشوند!

مراسم سالگرد رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی رحمت الله علیه در هیئت محبین اهلبیت(علیهم السلام) جمعه 13 خرداد 1401 با سخنرانی حجت الاسلام احمد پناهیان در مسجد امیرالمومنین(علیه السلام) قم برگزار شد.

حضرت امام انقلاب را یک تنه آغاز کرد

رهبرانقلاب مردم را به جهاد تبیین دعوت می کنند. همان سخن و درخواست امیرالمومنین علیه السلام از مردم: امضوا علی حقّکم و صدقکم. رهبرانقلاب سالها قبل در دهه هفتاد به نمایندگان طلاب گفتند شما باید برای مراجع تقلید تبیین انجام دهید و مسائل را روشن کنید. نمی گذارند اطلاعات درست به مراجع برسد. آیت الله بهجت در دهه هفتاد به رئیس وقت سپاه گفتند مراقب بیوت علما باشید. آیت الله بهجت نزدیک یک ساعت در این مورد با فرمانده وقت سپاه صحبت کردند، و طریقه عملیات انحرافی دشمن در بیوت مراجع و علما را تشریح کردند: نفوذ، القا، تطمیع، و تهدید.

در ایام دوم خرداد هیچ مقدسی نبود که توسط جبهه اصلاحات مورد هجمه و توهین قرار نگیرد. مرجع تقلید بزرگواری در آن زمان می گفتند اگر من بیانیه بدهم اما مردم و طلاب آنطور که شایسته است دنبال و حمایت نکنند چه می شود؟! بعد گفتند ابتدا فلان مرجع تقلید بیانیه بدهند، بعد من بیانیه می دهم! این همه احتیاط، آن هم بعد از پیروزی انقلاب. ما نمی توانیم بفهمیم حضرت امام رحمت الله علیه چکار کرد. سال 1320 بیانیه داد: قُلْ إِنَّمَا أَعِظُكُمْ بِوَاحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَى وَفُرَادَی(سبأ 46). دنبال سازمانده و جبهه سازی نبود، چون کسی همراهی نمی کرد. حضرت امام رحمت الله علیه اینگونه انقلاب را آغاز کرد. در طول تاریخ اسلام بعد از زمان غیبت این حرکت بی نظیر است.

هُوَ الَّذِي أَيَّدَكَ بِنَصْرِهِ وَ بِالْمُؤْمِنِينَ(انفال 62). خداوند حضرت امام رحمت الله علیه را بوسیله مومنین و انقلابیون یاری کرد، و او را مورد تأیید و نصرت خود قرار داد. چه کسی مردم را عاشق امام کرد جز خدا؟ وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّقُوا وَاذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنْتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا(آل عمران 103). این ایثار و اخوت و برادری بین مردم بواسطه پیوندی بود که خداوند بخاطر اتصال مردم به ولایت ایجاد کرد. خداوند این ظرفیت را در ملت ما ایجاد کرد. این اخوت و برادری را باید حفظ و تقویت کنیم: اِتَّقُوا اللّه و كونوا إخوَةً بَرَرَةً مُتَحابّينَ فِي اللّه ِ مُتَواصِلينَ مُتَراحِمينَ. این اخوت و برادری جز با اتصال به امام و تقویت ایمان ممکن نیست.

 

هدف اصلی انقلاب نجات بشریت است

اصلاح طلب های بدبخت 24 میلیون رأی جمع کردند، اما نتوانستند آن را حفظ کنند. چقدر خرج کردند و تلاش کردند برای تشکیل این دولت. متروپل یک گوشه این جنایتها و پرداختهاست که در این مسیر انجام دادند. خیلی دستگاهها در دولت قبل آلوده شدند. دستگاهها و افراد را آلوده کردند که خود را حفظ کنند. اما مردم از آنها رو برگرداندند. این کار خدا بوده و هست؛ و الا جریان های انقلابی ما اگر خراب نکنند کار را درست نمی کنند! این همه اختلاف بین انقلابی ها و ارزشی ها برای چیست؟ دشمن انقدر در دانشگاههای ما پیش آمده، که رهبرانقلاب نسبت به هویت زدایی از قشر دانشجو هشدار دادند.

خداوند اراده کرده این انقلاب به نتیجه برسد. این اراده خداست. وَلَيَنْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ يَنْصُرُهُ(حج 40). تحقق اراده خدا و نمایاندن اراده خدا به چشم جهانیان، بر ایمان و اعتقاد مردم جهان به انقلاب و حکومت اسلامی افزود. این بیداری جهان اسلام بی جهت نیست. بله، موج اول بیداری اسلامی در تشکیلات به نتیجه موردنظر نرسید، اما تب بیداری اسلامی بین مردم و جوانان کشورهای اسلام همچنان زنده است. این از بین رفتنی نیست: فَوَاللهِ لا تَمْحُو ذِكْرَنا. 

اجازه ندهید بخاطر مشکلات و گرانی ها و سوء تدبیرها، اصل نظام تحت الشعاع و مورد هجمه قرار بگیرد. حضرت امام رحمت الله علیه گفتند باید دولت های جمهوری اسلامی در فکر رفاه مردم باشند و مقدمات خدمات به مردم را فراهم کنند؛ اما باید مراقبت کنند مردم از هدف اصلی انقلاب منصرف نشوند. حرف اصلی انقلاب چه بود؟ گرسنه نمانیم؟! ما بخاطر این که گرسنه نمانیم مُردیم؟! هدف انقلاب این بود: قُلْ إِنَّمَا أَعِظُكُمْ بِوَاحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَى وَفُرَادَی(سبأ 46). با یک تصمیم و یک ویروس، 6 میلیون مردم دنیا را کشتند. پس ما مسلمانان چه می کنیم؟ كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ(آل عمران 110). وظیفه مسلمان نجات بشر است؛ و این کار را خواهد کرد: جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقًا(اسراء 81). حضرت امام رحمت الله علیه نابودی قدرتهای باطل را با انقلاب اسلامی آغاز کرد.

 

حضرت امام جایگاه واقعی اسلام و مسلمین را نشان داد

بسیاری از فضاسازی های فعلی کار دشمن است. بله مردم مطالبه و مشکل دارند، اما بخاطر کشته شدن هموطنان آبادانی مردم به اصل نظام حمله نمی کنند. این افراد جیره و مواجب بگیر کسانی هستند که می گویند ما از روز اول اشتباه کردیم قدرت و حکومت را به ولی فقیه سپردیم. کسی این حرف را می زند که خودش زمانی معاون وزیر بوده. سی سال دولت دست همین ها بوده. جنگ اوکراین تازه آغاز شده. این یکی از حرکتهای پازل ایجاد نظم نوین جهانی است. با جنگ اوکراین دغدغه مواد غذایی در دنیا افزایش پیدا کرد. کسی که این جنگ و برنامه های آینده را دارد طراحی می کند، بوسیله ما مسلمانان باید از بین برود.

حضرت امام رحمت الله علیه جایگاه واقعی اسلام و مسلمین را به ما نشان داد. اسلامی که منبع قدرت است. الشَّريعَةُ سُلطانٌ تَجِبُ لَهُ الطاعَةُ و الطاعَةُ سِياسَةٌ. حضرت امام رحمت الله علیه قدرت قرآن را به ما نشان داد. جاهِدوا فِی اللهِ حَقَّ جِهادِه(حج 78). وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ(آل عمران 169). این آیات را حضرت امام رحمت الله علیه به مردم ما باوراند. همین سرود سلام فرمانده چه موجی در کشور ایجاد کرده. کودک و بزرگسال می ایستد و به امام زمانش سلام می دهد و تجدید عهد می کند. با امامش. چه کسی باور به ولایت را در کشور ما اینگونه تقویت کرده جز خدا؟ جریانهای انقلابی بین مردم کار می کنند؟!

در شهرهای مرزی جریان تشیع انگلیسی بین مردم چه اختلاف افکنی ها و فتنه هایی ایجاد می کند. اتحاد بین مردم را می خواهند از بین ببرند. دو مرجع نما مردم و جوانان را خام می کنند که «ما هرچه می کشیم از حکومت و انقلاب اسلامی است. این حکومت مثل حکومت بنی امیه است». برخی هیئت های ما هم مخارج هیئت هایشان را از این جریان تأمین می کنند. از یزید پول می گیرند، برای حسین عزاداری کنند! این چه دینی است؟!

برخی علما کاری با مردم و جوانان ندارند. جوان امروز از چه کسی حق و باطل را دریابد؟ نه تنها حق و باطل را برای مردم تبیین نمی کنند، خط و ربط خودشان هم مشخص نیست. حضرت امام رحمت الله علیه صراط مستقیم را به مردم نشان داد. استکبارستیزی را ملاک دین داری معرفی کرد. دیگران آیات استکبارستیزی را برای مردم تبیین نمی کردند. چون اگر طاغوت وقت را به مردم معرفی می کردند، باید خودشان با این طاغوت درگیر می شدند. برای اینکه با استکبار درگیر نشوند، حرف از یزید زمان نمی زدند.

 

وزیر امور خارجه به کجا می رود؟!

وزیر خارجه ما بعد از صحبت رهبرانقلاب در مورد اینکه مجلس و دولت ما انقلابی هستند و دولت و مجلس پشت هم باشند، با رسانه خارجی مصاحبه می کند و می گوید همانطور که وزیر خارجه آمریکا در مورد برگشت به برجام از طرف پارلمان کشورش تحت فشار است، من هم در مورد بازگشت به برجام از طرف پارلمان کشورم تحت فشارم! پارلمان کشور اسلامی ایران را با پارلمان آمریکا مقایسه می کنی؟ بهانه دست دشمن داخلی و خارجی می دهید؟ می گوید ما با همه طرف های مذاکره اهل تعامل هوشمندیم. این را که گفته؟ دولتها نمی توانند سیاست کلان نظام را تعیین کنند. رهبرانقلاب سیاست خارجه ما را «سیاست تعاملی ضد نظام سلطه» بیان کردند. شما حق ندارید راه ولایت را تحریف کنید. ما با هیچ کسی عقد اخوت نبسته ایم. یکی از کارهایی که حضرت امام رحمت الله علیه انجام داد ین بود که حق و مرز عهود و عقود کشور اسلامی را تعیین کرد. قراردادهای بین المللی بر اساس احکام و دستورات اسلام باید باشد.

حضرت امام رحمت الله علیه مردم را از خانه ها بیرون کشاند و پای عَلَم دین به خط کرد. یک انقلاب دینی و مردمی ایجاد کرد و به جهان معرفی کرد. مردم در برابر دین و کشورشان مسئولند. امیرالمومنین علیه السلام فرمود: إنّما عِمادُ الدِّينِ و جِماعُ المسلمينَ و العُدَّةُ للأعداءِ العامَّةُ مِنَ الاُمَّةِ فليَكُن صَغْوُكَ لَهُم و مَيلُكَ مَعَهُم. حضرت امام رحمت الله علیه به مردم ما آموخت که شما ستون دین هستید. اگر استوار بودید، دین شما باقی می ماند.

شهر قم یک میلیون جمعیت دارد. از این جمعیت، فقط ده هزار نفر برای مراسم رحلت حضرت امام رحمت الله علیه در نظر گرفته شدند. این عده را هم باز کم کردند و به چهار هزار نفر سهمیه دادند. چرا؟! رهبرانقلاب می گویند این مراسم باید هرچه باشکوه تر برگزار شود. تمام مسئولین قم توان بردن ده هزار نفر به تهران را ندارند؟ لجن پراکنی های اصلاحات کجا باید جواب بگیرد جز در تجدید بیعت مردم با امامشان؟

 

جسارت کنندگان باید پاسخ محکم بگیرند

و العُدَّةُ للأعداءِ. حضرت امام رحمت الله علیه به ما یاد داد از دشمن نترسیم و مقاومت کنیم. امام با نفس قدسی خود مردم ما را تقویت کرد. دلها را تصرف می کرد. در این باره باید اهلش سخن بگویند. ارتباط عمیق درونی حضرت امام رحمت الله علیه با امت هنوز کشف و شناخته نشده. این ارتباط یک ارتباط عمیق قلبی بود و هست. لَهُمْ قُلُوبٌ لَا يَفْقَهُونَ بِهَا(اعراف 179). چشم دل مردم ما باز شد. بصیرت به معنای واقع محقق شد. نگذارید یاد امام در جامعه کمرنگ شود.

سیلی اول کُشتن دو روحانی جهادی در حرم امام رضا علیه السلام بود. این سیلی به مردمی بود که زیر سایه ولایت امام رضا علیه السلام زندگی می کنند. قدرت پوشالی خود را به رخ ما کشیدند. حرم امام را هتک حرمت کردند. سیلی دوم حرمت شکنی این زن هرزه بازیگر است. اینها باید پاسخ محکم بگیرند. مسئولین شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفته اند اعلام انزجار نسبت به این توهین را در راهپیمایی روز پانزده خرداد نشان خواهیم داد. پانزده خرداد برای حضرت امام رحمت الله علیه و امام زمان ارواحنا فداه است. روز مسافرت رفتن و پرداختن به زندگی شخصی نیست. خیلی ها می خواهند یاد امام و شهدای پانزده خرداد به فراموشی سپرده شود. مردم باید حضور پررنگ داشته باشند. إِنَّ فِي سُلْطَانِ اللَّهِ عِصْمَةً لِأَمْرِكُمْ. مادامی که مردم ما قلباً و عملاً و ذهناً با امامشان پیوند داشته باشند، در پناه خدا هستیم.

آینده روشن است، مثل روز. سرود سلام فرمانده خیلی چیزها را نشان داد. در اوج حمله و هجمه های دشمن برای ناامید نشان دادن مردم و جدا نشان دادن مردم از انقلاب، این سرود نشان داد مردم وجوانان و خانواده ها و کودکان ما چقدر به انقلاب و اسلام و امام زمان ارواحنا فداه و ولایت پیوند دارند. ما باید این نسل را حفظ کنیم. سرمایه نسل آینده ما از نسل انقلاب و جنگ چیزی کم ندارد.

 

نام

پست الکترونیک

* کد امنیتی

تصویر کد امنیتی

* نظر

دهه اول محرم
با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین
حاج احمد پـنــاهـیــان
زمان:
از اول محرم هرروز از ساعت ۱۶:۳۰
(زیارت عاشورا، احکام، سخنرانی، عزاداری)
مکان:
مسجد مقدس جمکران  
شبستان کربلا
همراه با پخش زنده اینترنتی
 
کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی هیئت محبین اهل بیت علیهم السلام محفوظ است