شنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۰ - ساعت ۱۹:۳۳

قاتلین امام جواد قدرت طلبها بودند

شهادت امام جواد علیه السلام - ۱۸ تیر ۱۴۰۰: باید داستان زندگی و شهادت امام جواد علیه السلام را درست برای مردم تعریف کنیم. قدرت طلبهای دستگاه حکومت اسلامی باعث قتل امام جواد شدند. همه شان هم قائل به علم و تقوا و شایستگی امام بودند، اما تضمین مطامع دنیوی شان را در سایه حکومت مأمون می دیدند. امثال تاجزاده و اصلاح طلبان حاضرند مردم را له کنند، اما در قدرت باقی بمانند.

مراسم عزاداری شهادت فخرالائمه امام جواد علیه السلام و نهمین یادواره شهدای منطقه شهید عطاران جمعه 18 تیر 1400 با حضور هیئت محبین اهلبیت علیهم السلام قم در مسجد جوادالائمه علیه السلام برگزار شد.

فرزندان ما از کودکی باید برای مقابله با جریان کفر پرورش پیدا کنند

بعد از شهادت امام رضا علیه السلام قیام شیعیان در مقابل حکومت مأمون عباسی شکل جدی تری به خود گرفت، که باعث قوام پیدا کردن تفکر شیعی و انقلابی و جهادی شد. امروز رسما تفکر شیعی را به دو تفکر انقلابی و غیرانقلابی تقسیم میکنند. نمونه روشن این تفکر فرقه ضاله شیرازی و یمانی هستند، که سازمان هم دارند و مشغول به کار جدی در سطح کشور هستند. بسیاری از جلسات هیئتها در شهرستانها را این جریان مدیریت میکند.

در دل فرهنگ شیعی، عده ای قائل به زندگی مسالمت آمیز با کفر باشند. اگر تفکر بالنده شیعی امروز توانسته در دنیا به اسلام قدرت دهد، این تفکر انحرافی میتواند این قدرت را از فرهنگ ناب شیعی بگیرد؛ و خیلی جاها این اتفاق افتاده. جوان شیعه اگر نتواند به باورهای عمیق دینی و شیعی اعتماد و تکیه کند، این انسان در زندگی روزمره هم دچار مشکل میشود؛ در این جنگهای اقتصادی و امنیتی و فرهنگی هم دچار مشکل میشود.

نگاه به شخصیت امام جواد علیه السلام بویژه برای جوانها و نوجوانهای ما از اهمیت خاصی قائل است. بچه های ما از همان دوران کودکی و نوجوانی باید برای عرصه مقابله با جریان کفر و طاغوت پرورش پیدا کنند. امام جواد علیه السلام یک زندگی سراسر قویم، محکم، استوار بر موضع حق، و تعیین کننده برای مشخص شدن حق و احقاق حق و امحاق باطل داشتند.

ما امروز مشکلی در نظام تربیتی مان داریم. با بچه ها نباید فقط بازی کرد، و صرفا یک سری احکام و آداب دینی به آنها آموزش داده شود. باید از همان کودکی داستان حق و باطل برای بچه های ما جا بیفتد. صهیونیستها بچه هایشان را از همان کودکی برای اهدافشان تربیت میکنند.

 

چرا می خواهند نسل شیعه را از بین ببرند؟

برخی برای محرم امسال شعار فرزندآوری را برگزیده اند. ارتباط این شعار با محرم نامشخص است! در طول سال میتوان به این شعار و این موضوع پرداخت. عاشورا را از هدف اصلی و خاصیت اصلی خودش خارج و دور نکنیم. در عاشورا باید به مسائل اصلی پرداخت؛ احقاق حق، امحاق باطل، دعوت مردم به احیای حق، شهادت، جهاد، مبارزه، قیام؛ اینها اهداف والای عاشورا و محرم هستند.

امام رضا علیه السلام راجع به فرزندش فرمود: جوادالائمه با به دنیا آمدنش مرز میان حق و باطل را مشخص میکند. فرزندان ما از کودکی باید در این فضا تربیت شوند، تا مسئله حق و باطل برایشان مسئله اصلی شود، نه منافع شخصی شان. چه انقلابی هایی که برای منافعشان حق را زیر پا می گذارند. مبارزه با نفس خودش هدف نیست؛ هدف تشخیص حق و باطل، و احقاق حق و ابطال باطل است. این امر با تهذیب نفس و خودساختگی حاصل میشود. اخیرا سپاه قانونی برای گروههای جهادی گذاشته که جنجال ایجاد کرده. گروههای جهادی نباید نگاهشان این باشد که زیرنظر بسیج کار میکنند یا نه. این حرکت جهادی دیگر اثر نخواهد داشت. گروههای جهادی مراقب آفت سودجویی باشند.

چرا امام جواد علیه السلام بیشتر از 25 سال تحمل نشد و به شهادت رسید؟ چرا امروز میخواهند نسل شیعه را از بین ببرند؟ این جوانها چهل سال پیش یک حرکت انقلابی و جهادی ایجاد کردند که معادلات جهانی را بهم ریخت؛ استکبار جهانی را با خطر جدی روبرو کرد. لذا دنبال از بین بردن نسل شیعه هستند. آمریکا وقتی سال 61 گفت جنگ باید تمام شود، آن موقع وجود خود را در خطر دید؛ آن هم بوسیله نوجوانهای تربیت یافته در فرهنگ ناب شیعه. از آن موقع تصمیم گرفتند نسل این شیعه را از بین ببرند.

 

قدرت طلبی، آفت دیروز و امروز انقلابی ها

امام جواد علیه السلام در دوران خاصی به سر می برد. مأمون عباسی توانست امام رضا علیه السلام را با آن عظمت محدود و محصور کند. با اینکه عباسیان با مأمون مسئله و اختلاف جدی داشتند. به مأمون اعتراض کردند که چرا علی بن موسی الرضا (علیهماالسلام) را جانشین خود کردی؟ به مأمون میگفتند خدا این حکومت را به ما داده، تو چرا میخواهی اراده خدا را تغییر دهی و به آل هاشم بسپاری؟

این رقابت قدرت را امروز در برخی جریانهای سیاسی میتوانیم ببینیم؛ حتی جریانهای انقلابی. چه کسی که میگوید من اصولگرا هستم، چه کسی که میگوید اصلاح طلبم. شما با اطرافیان مأمون عباسی چه فرقی دارید؟! مسئله شان حق مداری نیست، مسئله قدرت طلبی و سهم خواهی است. مسئله این است که ما باشیم یا شما باشید؛ مسئله حق و باطل نیست. در انتخابات شورای شهر و انتخابات مجلس و انتخابات ریاست جمهوری میتوانیم به وضوح این مسئله را ببینیم.

اخیرا تاجزاده گفته «این همه مشکلات و مسائل و تحریمها بس نبود برای اینکه رهبرانقلاب در موضع سیاست خارجه اش تجدید نظر کند؟». یعنی شما در دو دولت گذشته هر کاری کردید که نظر رهبرانقلاب و مردم انقلابی را عوض کنید؟ گرانی ها، تبعیض ها، تحمیل فقر، تشدید اثر تحریمها، بزرگنمایی تحریم و تهدید دشمن، همه اینها برای این بود که رهبر و مردم از سیاست اصلی دین و انقلاب دست بردارمد؟ شما چه خیانت کارانی هستید!

 

قاتلین امام جواد قدرت طلبها بودند

اطرافیان مأمون گفتند جوادالائمه (علیه السلام) کودک است، لااقل بگذار کمی علم و دین و سیاست یاد بگیرد، بعد به او حکومت بده. مأمون گفت «شما این خانواده را نشناخته اید؟ شما فکر میکنید سزاوارترید به حکومت از این خانواده؟». دشمن اهلبیت از شایسته سالاری ائمه در حاکمیت حرف میزند. خودش عمل نمیکند، اما حرفش را میزند. میخواهد رقبایش را زمین بنشاند، از شایستگی امام جواد علیه السلام برای حکومت سخن میگوید. جامعه ما امروز بسمتی میرود که نسبت به شایسته سالاری برای پستها و مسئولیت ها حرفی زده نمیشود.

شهادت امام جواد علیه السلام چطور رخ داد؟ دزدی را گرفتند، مردم و بزرگان در کاخ مأمون جمع شدند، فقها و قضات هم هستند. مأمون گفت باید چکار کنیم؟ دست دزد را از کجا باید قطع کنیم؟ هرکس نظری داد و دلیلی از متن دین و فقه برای نظرش آورد. نظر امام جواد علیه السلام را خواستند، امام فرمود مرا معاف کن از نظر دادن. مأمون اصرار کرد؛ امام فرمود از انگشتان باید قطع شود، به این دلیل و مبنا، که آنرا هم بیان کردند. مأمون نظر و حکم امام را تأیید کرد و حکم اجرا شد. بعد از این مسئله جمعی نزد مأمون رفتند و اعتراض کردند، که حواست هست چکار کردی؟ تو بزرگان قوم و فقها را جمع کردی، بعد نظر فقهی آنها را خواستی، و پشت درهای بسته هم مردم نشسته بودند. بعد شما نظر جوادالائمه 25 ساله را برگزیدی. تو نظر کسی را برگزیدی که این شخص عده زیادی پیرو و شیعه دارد، که این شعیان قائل به حق حکمرانی او هستند. تو رقیب خودت را تقویت کردی. طبق برخی نقل ها بعد از این سخن بود که مأمون نقشه قتل امام جواد علیه السلام را کشید. قدرت طلب های دستگاه حکومت اسلامی باعث قتل امام جواد علیه السلام شدند. همه شان هم قائل به علم و تقوا و شایستگی امام جواد بودند. اما تضمین مطامع دنیوی شان را در سایه حکومت مأمون می دیدند.

تاجزاده میگوید «این همه مشکلات کشور شما را مجاب نکرد که رهبرانقلاب سیاست خارجه را تغییر دهد؟». دعوا سر حکومت و قدرت است. امثال تاجزاده حاضرند مردم را له کنند، اما در قدرت باقی بمانند. قدرت داشتن این جماعت در وابستگی کشور به غرب است؛ چون این ها جیره خوارهای غرب هستند. اگر به مردم داستان زندگی و شهادت امام جواد علیه السلام را درست تعریف کنیم، و بگوییم قاتلین امام جواد علیه السلام قدرت طلبها بودند، مردم این جماعت را میشناسند و سراغ آنها نمیروند.

 

امام جواد کشته شد، چون حاکمیت طاغوت را تهدید کرد

امروز شیعیان امام جواد علیه السلام در قم، پنجاه درصد در انتخابات شرکت نمیکنند و رأی نمیدهند. دشمن اهلبیت را خوشحال میکنند. در تهران 75 درصد شرکت نمی کنند، اما انقدر مهم نیست که قم 50 درصد شرکت نکرده اند. مردم مذهبی و انقلابی قم از رأی دادن منصرف شوند، خیلی مهم است. قم خانه فقها و مجتهدین و منشأ انقلاب اسلامی است. این پنجاه درصد که عده زیادی شان هم جوان هستند، چطور به این نتیجه رسیده اند که رأی ندهند؟

مأمون وقتی تصمیم به شهادت امام جواد علیه السلام گرفت، ایشان را دعوت به یک مهمانی خصوصی کرد. امام جواد علیه السلام قبول نکرد؛ فرمود من در جمع های شما حاضر نمیشوم. امام حتی بعد از پذیرفته شدن حکمشان توسط مأمون، در حدی یک مهمانی هم حاضر نشدند به دشمن اعتماد کنند و دستگاه حاکیمت کفر نزدیک شوند. لذا در نقلها هست که امام توسط همسرشان مسموم شدند. امروز در کتاب خاطرات وندی شرمن میخوانیم نمایندگان دولت انقلابی ما دو سال با دولتمرادان آمریکا جلسات مداوم پنهانی داشته اند! فقط در دفاع مقدس نبود که آقای روحانی و دولتمردان با اطرافیان صدام جلسات و نشست و گفتگو داشتند.

امام جواد علیه السلام با مأمون به توافق نرسید و مقابل او کوتاه نیامد. از مسلح کردن شبکه شیعیان و مجهزکردن آنها برای قیام و مبارزه کوتاه نیامد. بصورت پنهانی شبکه شیعیان را قدرتمند میکرد. همین ولایت فقیه امروز نتیجه این شبکه سازی زمان امام جواد و امام هادی و امام عسکری علیهم السلام است، که با این شبکه سازی شیعه را آماده دوران غیبت کردند. تا شما به یک منبع قدرت و مدیریت اعتماد نکنید، نمیتوانید پای امر دین بایستید. کسانیکه در انتخابات شرکت نکردند، نتوانستند به مدیریت رهبرانقلاب اعتماد کنند برای مدیریت جامعه. چقدر حزب اللهی ها و هیئتی هایی که اعتمادشان را به امام جامعه از دست داده اند.

امام جواد علیه السلام باید قدرت طلبهای دستگاه عباسی را مهار کند. از طرفی باید اعتبار دستگاه عباسی را بین مردم از بین ببرد. از طرفی شبکه شیعیان را تقویت کند. امروز ما در این سه میدان چکار کرده ایم؟ برای تضعیف جایگاه کفر بین جوانان چه کرده ایم؟ جریانهای انقلابی ما دنبال یک موضوع میگردند که خودشان را در جنگ قدرت و سهم خواهی حفظ کنند! امام جواد علیه السلام کشته شد، چون قدرت حاکمیت طاغوت را تهدید کرد. قدرت طلبها از قدرت یافتن امام جواد علیه السلام ترسیدند. مأمون را تحریک کردند که مأمون امام را به شهادت برساند.

نام

پست الکترونیک

* کد امنیتی

تصویر کد امنیتی

* نظر

دهه اول محرم
با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین
حاج احمد پـنــاهـیــان
زمان:
از اول محرم هرروز از ساعت ۱۶:۳۰
(زیارت عاشورا، احکام، سخنرانی، عزاداری)
مکان:
مسجد مقدس جمکران  
میعادگاه منتظران
همراه با پخش زنده اینترنتی
 
کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی هیئت محبین اهل بیت علیهم السلام محفوظ است