یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ - ساعت ۰۰:۲۷

حق انتخاب، یا عهدشکنی با انقلاب؟!

جلسه هفتگی-13فروردین1400: پذیرفتن حاکمیت اسلامی با اختیار مردم است؛ اما وقتی مردم این حاکمیت را پذیرفتند، شکستن پیمان معنا و جایگاهی ندارد. امیرالمومنین علیه السلام به مردم کوفه فرمود «مردم تا قبل از اینکه بیعت کنند، اختیار دارند. وقتی شما با من بیعت کردید، دیگر اختیاری ندارید»! رییس جمهور بجای نظریه پردازی در مورد همه پرسی، وظایف قانونی اش را بدرستی انجام دهد!

جلسه هفتگی هیئت محبین اهلبیت علیهم السلام قم جمعه 13 فروردین 1400 با سخنرانی حجت الاسلام احمد پناهیان در مسجد جوادالائمه علیه السلام برگزار شد.

حق انتخاب، یا عهدشکنی با انقلاب؟!

مردم ما روز 12 فروردین به جمهوری اسلامی رأی دادند. پذیرفتن جمهوری اسلامی یعنی پذیرفتن حاکمیت خدا در جامعه. إِنَّ الَّذِينَ يُبَايِعُونَكَ إِنَّمَا يُبَايِعُونَ اللَّهَ(فتح 10). هم حضرت امام رحمت الله علیه و هم رهبر انقلاب این آیه را در ارتباط با انقلاب اسلامی بیان کرده اند. انقلاب اسلامی بیعت با خداست. این اصل در جمهوری اسلامی اصل مسلم است.

حق انتخاب اگر مشروع است، چون دستور خداست: وَأَمْرُهُمْ شُورَى بَيْنَهُم(شوری 38). مردم راجع به برخی امور در حکومت حق انتخاب دارند. مردم 12 فروردین انتخاب کردند احکام اسلام در جامعه حاکم باشد. دیگر رجوع به رأی مردم در این زمینه معنا و جایگاهی ندارد. لَا إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ قَدْ تَبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ(بقره 256). پذیرفتن حاکمیت اسلامی با اختیار مردم است. اما وقتی مردم این حاکمیت را پذیرفتند و احکام اسلامی در جامعه اجرا شد، شکستن پیمان معنا و جایگاهی ندارد.

وَمَا كَانَ لِمُؤْمِنٍ وَلَا مُؤْمِنَةٍ إِذَا قَضَى اللَّهُ وَرَسُولُهُ أَمْرًا أَنْ يَكُونَ لَهُمُ الْخِيَرَةُ(احزاب 36). وقتی اسلام را پذیرفتید و تسلیم امر حق شدید، دیگر نمیتوانید حرف و نظر خودتان را اعمال کنید. خداوند که شریکی در مدیریت و حاکمیت عالم ندارد، که ما بخواهیم کسی دیگر یا جریان فکری دیگری جز نظر خدای متعال را در جامعه اعمال و حاکم کنیم. حکم باید حکم خدا باشد؛ چون: لَهُ الْخَلْقُ وَالْأَمْرُ(اعراف 54). خداوند این عالم را آفریده، و عالم را هم خودش مدیریت میکند؛ انسان در این مدیریت چه نقشی دارد؟!

بحث همه پرسی از هر زبانی امروز شنیده میشود. میخواهید چه را دوباره انتخاب کنید؟ مگر ما یکبار جمهوری اسلامی را انتخاب نکرده ایم؟ شکستن پیمان با خدا و حاکیمت خدا چه معنایی دارد؟ جَاهِدِ الْكُفَّارَ وَالْمُنَافِقِينَ وَاغْلُظْ عَلَيْهِم(توبه 73). همانطور که علی بن ابیطالب علیه السلام مأمور به اجرای حاکمیت الهی شد و با منافقین درگیر شد، ما هم حاضریم در مقابل جریان نفاق بر سر اصل حاکمیت الهی وارد مبارزه شویم. اگر مرد این میدان هستید بسم الله! ما آماده ایم.

 

رییس جمهور مسئول اجرایی است نه نظریه پرداز!

وَمِنْهُمُ الَّذِينَ يُؤْذُونَ النَّبِيَّ وَيَقُولُونَ هُوَ أُذُنٌ قُلْ أُذُنُ خَيْرٍ لَكُمْ يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَيُؤْمِنُ لِلْمُؤْمِنِينَ وَرَحْمَةٌ لِلَّذِينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَالَّذِينَ يُؤْذُونَ رَسُولَ اللَّهِ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ(توبه 61). حرف اخیر آقای ظریف خیلی غلط و نابجا بود. توهین کامل به جایگاه امامت و ولایت است. گفته «اگر رهبرانقلاب به من گفت صنایع دفاعی را بازدید کنم، در اثر یک خبر از خبرگزاری فارس بود». شما در طول این چهل سال کسی را دیده اید که همانند رهبرانقلاب رأی و نظرش سدید و محکم باشد؟ فقط بر اساس خبر یک خبرگزاری برداشتی کرده و نظری داده؟ شما خودتان به حقانیت این راه باور ندارید، گمان میکنید دیگران هم همینطور هستند؟ صدراسلام هم میگفتند رسول خدا بر اساس حرف و نظر دیگران تصمیم میگیرد. خدای متعال میفرماید: مَا يَنْطِقُ عَنِ الْهَوَى إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْيٌ يُوحَی(نجم 3و4). خدای متعال راجع به ولایت میفرماید: وَأَوْحَيْنَا إِلَيْهِمْ فِعْلَ الْخَيْرَاتِ(انبیاء 73). خداوند امام را برای اداره جامعه مدیریت و هدایت میکند. حرف منافقین صدر اسلام امروز باید از زبان وزیر این کشور شنیده شود!؟

قُلْ أُذُنُ خَيْرٍ لَكُمْ يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَيُؤْمِنُ لِلْمُؤْمِنِينَ وَرَحْمَةٌ لِلَّذِينَ آمَنُوا مِنْكُمْ. میفرماید اگر دیدید رسول خدا صلی الله علیه و آله مطلبی را گفت، بر اساس ایمان و یقین این موضع را گرفته. اگر هم رسول خدا صلی الله علیه و آله از کسی سخنی شنید، شما بدانید که آن شخص مومن است و موضعش موضع حق است. بله، امام جامعه به سخنان دیگران هم توجه میکند، اما به این هم توجه میکند که آن شخص مومن است و نظرش بر اساس حق است یا نه. وزیر امور خارجه ما بگوید آمریکا با فشردن یک دکمه میتواند ما را نابود کند؟!! اگر هم امام مسلمین به سخن کسی تکیه میکند، آن شخص هر کسی نیست؛ مومن است و بر اساس حق قضاوت میکند.

وَالَّذِينَ يُؤْذُونَ رَسُولَ اللَّهِ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ(توبه 61). میفرماید بدترین عذاب روز قیامت برای کسی است که رسول خدا صلی الله علیه و آله را آزار میدهد، و چنین نظری راجع نسبت به او دارد. چه کسی به رییس جمهور اجازه داده راجع به اصل حاکیمت نظام نظر بدهد و در افکار عمومی مردم تشویش ایجاد کند؟ شما مسئول اجرایی هستید، نه نظریه پرداز! اگر راست میگویید کارهای خودتان را به درستی انجام دهید، تا وضعیت معیشت مردم اینگونه نباشد! قانون اساسی به شما این اجازه را نمیدهد که راجع به مسائل اصول نظام نظریه پردازی کنید.

 

بعد از بیعت و انتخاب، اختیار جایگاهی ندارد

امیرالمومنین علیه السلام در خطبه 136 خطاب به مردم میفرماید: ایها الناس انکم بایعتمونی علی ما بویع علیه من کان قبلی. «شما با من بیعت کردید همانطور که با قبلی ها بیعت کردید». و انما الخیار للناس قبلان یبایعوا. «مردم تا قبل از اینکه بیعت کنند، اختیار دارند». 98درصد مردم جمهوری اسلامی را انتخاب کردند. فاذا بایعوا فلا خیار لهم. حضرت میفرماید «وقتی با من بیعت کردید، دیگر اختیاری ندارید»! انسان شعور دارد. وقتی یک انتخاب کرد، باید پای انتخابش بایستد.

و ان علی الامام الاستقامة و علی الرعیة التسلیم. حضرت فرمود «وظیفه امام استقامت بر احکام الهی است، و وظیفه مردم تسلیم به امر امام است». جناب روحانی این کلام امیرالمومنین علیه السلام را بشنوید و بفهمید! امام باید بر موضع حق خودش و اجرای احکام الهی استقامت کند. اجازه ندهد در مدیریت کلان جامعه رخنه ای ایجاد شود، و صراط مستقیم نظام را حفظ کند. و رهبرانقلاب در طول این چهل سال از این صراط مستقیم نظام بخوبی حفاظت کرده است.

امیرالمومنین علیه السلام روز اولی که مردم برای بیعت با ایشان جمع شدند، خطاب به مردم فرمود سراغ کسی بروید که او را قبول دارید. روز اول امیرالمومنین علیه السلام حاکمیت را با اکراه پذیرفت؛ اما وقتی امر به ایشان واگذار شد، محکم پای امر حق ایستاد و استقامت کرد. مردم صدراسلام حق امیرالمومنین علیه السلام را نادیده گرفتند و فریب جریان نفاق را خوردند. بعد که سه مدیریت غلط را تجربه کردند، برای جبران خسارات وارده، سراغ امیرالمومنین علیه السلام رفتند. بیعتشان با علی علیه السلام از روی حق مداری نبود. لذا بیش از چهار سال حکومت علی علیه السلام را طاقت نیاوردند. اما مردم ایران برخلاف مردم صدر اسلام، خدعه و نیرینگ دشمن را نخوردند. مردم ما از روی اکراه و اجبار انقلاب اسلامی را انتخاب نکردند؛ لذاست که چهل سال پای این انقلاب ایستاده اند. شما این مردم را تحریک میکنید برای شکستن پیمانشان با امام و انقلاب و اسلام؟!

هفت سال هجمه جهان کفر علیه این ملت را در جنگ نیابتی با داعش با همکاری 160 ملت دیدیم، و مقاومت و استقامت مردم مقابل جبهه کفر را هم دیدیم. مقاومت ملت در برابر داعش همه پرسی نبود؟ تشییع میلیونی سردار سلیمانی همه پرسی نبود؟ این استقامت مردم مقابل ناتوانی شما در مدیریت و اداره جامعه، همه پرسی نبود و نیست؟! امنیت و اقتصاد و معیشت مردم را با سوءمدیریت خود به مخاطره انداختید. دنبال چه هستید؟ همین کسانیکه برای شما در فضای مجازی میدان داری میکنند، دلتان را به اینها خوش کرده اید؟

 

رییس جمهور بجای نظریه پردازی، به معیشت مردم رسیدگی کند!

هذه بیعه من رغب عنها، رغب عن دین الاسلام. امیرالمومنین علیه السلام میفرماید «اگر کسی غیر این بگوید غیر اسلام گفته». اسلام یعنی این. و اتّبع غیر سبیل اهله لَمْ تَكُنْ بَيْعَتُكُمْ إِيَّايَ فَلْتَةً وَ لَيْسَ أَمْرِي وَ أَمْرُكُمْ وَاحِداً، إِنِّي أُرِيدُكُمْ لِلَّهِ وَ أَنْتُمْ تُرِيدُونَنِي لِأَنْفُسِكُمْ. أَيُّهَا النَّاسُ أَعِينُونِي عَلَى أَنْفُسِكُمْ، وَ ايْمُ اللَّهِ لَأُنْصِفَنَّ الْمَظْلُومَ مِنْ ظَالِمِهِ. «منِ علی شما را برای خدا میخواهم، اما شما مرا بخاطر خودتان میخواهید». مردم کوفه رهبری میخواستند که هرچه آنها میخواهند و می پسندند را اجرا کند! امروز هم عده ای میخواهند رهبرانقلاب به حرف آنها عمل کند. میگویند باید با آمریکا مذاکره کنیم، چون ما میگوییم!

عده ای به اسم مردم اصل حاکمیت الهی و جایگاه ولایت را زیر سوال می برند. 12بهمن امسال رییس جمهور در حرم امام پشت به ضریح حضرت امام ایستاد و گفت «چهل سال پیش عده ای تصمیمی گرفته اند. نسل های بعدی هم حق دارند تصمیم بگیرند»! اگر منظورتان نسل دهه 70و80 است، جوانهای ما خودشان را نشان داده اند. از این تار عنکبوتی ات بیرون بیا، ببین در کشور چه خبر است! جوانانی که در عرصه های مختلف دفاعی، صنعت، تولید، کشاورزی، پزشکی، نانو و... کشور را به این موقعیت و قدرت رسانده اند، به این نظام و رهبر و صراط مستقیم نظام باور دارند. ضمن اینکه تکلیف جوانهای نسل اول انقلاب که با حضرت امام و انقلاب اسلامی بیعت کردند چه میشود؟ حق این همه خانواده شهدا را مگر میشود نادیده گرفت؟ 12بهمن رییس جمهور جواب محکمی نگرفت، 12فروردین دوباره این حرف را تکرار کرد. انشاالله در انتخابات پیش رو مردم جواب محکمی به شما خواهند داد!

20هزار نفر مردم بندر امام خمینی استان خوزستان مشکل دفع فاضلاب خانگی دارند! رییس جمهور بجای نظریه پردازی، وظایف قانونی اش را در این مناطق انجام دهد! به وضعیت بد معیشت مردم رسیدگی کند. محرومیت مردم بندر امام خمینی به مراتب بدتر از خیلی مناطق محروم دیگر است. در مسائل اولیه بهداشتی و زیرساختی هم مشکلات اساسی دارند. آقای رییس جمهور، شما به وظیفه قانونی خود برسید. آقای جهانگیری سه ماه پیش به مردم بندر امام خمینی قول داده بود مشکل شما را یکماهه حل میکنیم. ما رییس جمهور میخواهیم، رهبر نمیخواهیم!

برخی داوطلبان ریاست جمهوری بزرگ تر از دهانشان حرف میزنند. داوطلب ریاست جمهوری که اتفاقا حزب اللهی هم هست برای جمع کردن رأی، به دیدار مولوی عبدالحمید رفته! دقیقا کسی که مقابل نظام ایستاده. تو چه حزب اللهی هستی؟! دست از پا درازتر هم برمیگردد و مولوی عبدالحمید او را به دیدارش نمی پذیرد!

 

نام

پست الکترونیک

* کد امنیتی

تصویر کد امنیتی

* نظر

مراسم ماه مبارک رمضان
با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین
حاج احمد پـنــاهـیــان
زمان:
شبهای ماه رمضان هرشب از ساعت ۲۱
(قرآن، احکام، سخنرانی، مناجات)
مکان:
مجتمع یاوران مهدی عج الله  
در جوار حرم شهدای گمنام
همراه با پخش زنده اینترنتی
 
کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی هیئت محبین اهل بیت علیهم السلام محفوظ است