جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ساعت ۲۰:۰۳

به بهانه خانه نشینی جهاد را تعطیل نکنیم!

شهادت امام کاظم علیه السلام - ۱ فروردین ۹۹: اگر بگویند مساجد و هیئتها را تعطیل کنید، برخی زود انجام میدهند؛ اما وقت کار و جهاد از آنها خبری نیست! ضدعفونی کردن معابر، غسل و تدفین اموات، و خدمت به بیماران در بیمارستانها باید ادامه پیدا کند. برخی استانها کشته های کرونا را بدون غسل دفن میکنند؛ به داد اموات مسلمان برسید! امام کاظم علیه السلام کشته عافیت طلبی شیعیان شد.

در سالگرد شهادت امام هفتم شیعیان حضرت موسی بن جعفر علیهما السلام مراسم عزاداری هیئت محبین اهلبیت علیهم السلام قم جمعه 1 فروردین 99 با سخنرانی حجت الاسلام احمد پناهیان در مقتل الشهدای فاطمیه سلام الله علیها برگزار شد.

مشکل شیعیان امام کاظم علیه السلام

یکی از مشکلات موسی بن جعفر علیهما السلام این بود که شیعیان در ظاهر همه چیز تمام بودند، اما کار دین را به سرانجام نمی رساندند. به ظاهر همه چیز خوب و ایده آل بود، اما دین خدا و امام جامعه یاور و ناصری نداشت. چطور میشود که یک مسلمان و شیعه مشرک میشود؟ وقتی که در کنار حرف و حکم خدا، حرف و حکم غیرخدا را هم قرار میدهد و میپذیرد.

لِيَجْزِيَ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ مِنْ فَضْلِهِ. میفرماید من به کسیکه پای امر امامش می ماند و زجر میکشد، ‌از فضلم عطا میکنم. خدا در پاداش به مومنین دو دوتا حساب نمیکند؛ طوری از اعمال حسنه تقدیر و تشکر میکند که قابل محاسبه نیست.

إِنَّهُ لا يُحِبُّ الْکافِرينَ(روم 45). خدا کفار و مشکرین را دوست ندارد. یعنی کسانیکه کنار ولی خدا کسی دیگر را قرار میدهند. کسیکه ولایتی نیست خدا او را دوست ندارد! کمی هم خدا را اینگونه ببینیم. هل الدّین الّا الحبّ و البغض. خانه حب و بغض قلب ماست. این محبت و بغض خودش دلیل و قانون است. وَ أَنَا اخْتَرْتُکَ فَاسْتَمِعْ لِما يُوحي(طه 13). میفرماید به قلبت مراجعه کن ببین چه چیزی به تو الهام کردم. حضرت ابراهیم علیه السلام با خوابی که به او الهام شده، فرزندش را برای قربانی کردن برد. امان از وقتی که قلب انسان مومن نباشد، بعد به اسم عقل گرایی به جنگ با دین و مذهب برود.

برخی یاران پیغمبر صلی الله علیه وآله درباره مراحل سیر و سلوک از پیغمبر صلی الله علیه وآله سوال میکردند. زمان جنگ مگر میشد جنگ را برای خیلی از آیت الله ها جا بیندازی! نه خودشان جنگ رفتند، نه شاگردانشان را تشویق کردند. پس این همه شما درس خوانده اید برای کی؟ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الَّذينَ يُقاتِلُونَ في‏ سَبيلِهِ صَفًّا کَأَنَّهُمْ بُنْيانٌ مَرْصُوصٌ(صف 4). آن مادر میفهمد و شش فرزندش را راهی جبهه کرد، اما خیلی آیت الله ها نفهمیدند.

 

انتظار فرج تربیت کننده است

امام کاظم علیه السلام در زمان بدترین حکام بنی عباس به امامت رسید و زندگی کرد. جامعه اسلامی آن روز هم گسترده بود. امام حاکم نبود، اما ولی جامعه اسلامی که بود. امام به هارون الرشید فرمود پهنای فدک تمام حاکمیت کشور اسلامی است. ولی نگران نباش، ما نمیخواهیم فدک را بگیریم. برخی علت شهادت امام را همین یک جمله عنوان کرده اند. هارون با شنیدن این جمله تصمیمش برای قتل امام قطعی شد.

در طول این ۳۵ سال چقدر امام را شکنجه و زندانی کرده بودند. زندانبان امام را فردی یهودی قرار دادند، فقط برای اینکه به امام سخت بگیرد. امام کاظم علیه السلام با تقیه چطور جامعه اسلامی آن روز را در این شرایط دشوار مدیریت کرد. حتی امام در مناجاتهایش هم حکام کفر را نفرین نمیکرد. سخت است در چنین خفقانی شبکه شیعی را در جامعه اسلامی ایجاد و مدیریت کنی. آن هم با این همه اختلافاتی که شیعیان دارند. فرقه های مختلف شیعی را ببینید. مدیریت جامعه شیعی و اسلامی با تقیه در طول ۳۵ سال واقعا کار دشواریست.

امام موسی بن جعفر علیهما السلام سه چیز را در منزلشان آویزان کرده بودند:‌ شمشیر، لباس خشن، و قرآن. این لباس نشاندهنده یک مدل زندگی بود، ‌که به شیعیان میفهماند نباید راحت زندگی کنند. باید سختی و زجر بکشند و انقلابی زندگی کنند. قرآن هم که تبیین کننده دین قیم و دین حنیف است. باید این دین حنیف را در زندگی مان عملی کنیم.

امام کاظم علیه السلام در جمله ای فرمودند: انّ الشیعة تربّی بالامانی منذ مأتین سنة. در طول این دویست سال شیعه با آرزوها تربیت شده. نمونه بارزش انقلاب اسلامی است. ببینید کسانیکه پای انقلاب آمدند چه کسانی هستند. دو واژه در شکل گیری انقلاب اسلامی محوری بود: خدا و امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف. هر دوی اینها آرزو هستند. آرزو داشته باشی که امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بیاید. این آرزو تو را تربیت میکند و انقلابی بار می آورد. کسیکه آرزو داشته باشد، ‌هم و غمش تحقق و رسیدن به آرزویش میشود. اگر آرزوی آزادی قدس را نداشته باشی، پس از هشت سال از جنگیدن دست میکشی. آرزو به میل قلبی انسان برمیگردد؛ حب و بغض. اگر آرزویت آمدن امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است، باید برای تحقق این آرزو تلاش کنی.

دویست سال از زمان صدراسلام تا زمان موسی بن جعفر علیهما السلام شیعه اینگونه تربیت شده بود، با آرزوی ظهور. خیلی از شیعیان امام موسی بن جعفر علیهما السلام را حجت موعود میدانستند. لذا وقتی پیکر امام را در بازار نشان شیعیان دادند، ‌خیلیها باور نمیکردند. تب مهدویت در جامعه آن روز خیلی داغ بود. رهبرانقلاب امروز در پیام نوروزی گفتند از حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف میخواهیم به ما کمک کنند و کشور خودشان را به ساحل نجات برسانند. این نگاه یک نگاه اصیل انقلابی است. همان صحبتهای ۴۰ سال پیش حضرت امام رحمت الله علیه است.

 

کرونا، ابتلای الهی یا جنگ بیولوژیک دشمن؟!

امروز پمپئو گفت ما تحریمها و فشار حداکثری را قوی نگه میداریم برعلیه ایران. در همین ایام کرونایی، که کشور خودشان هم درگیر است. در این شرایط سخت، هنوز دست از جبهه گیری و دشمنی علیه ایران برنمیدارند. این طرف هیچکس نیست علیه آمریکا و این جنگ بیولوژیک موضعی بگیرد. باید میدان را میدان مبارزه با دشمن برای مردم بیان کنیم.

مداح انقلابی در تلویزیون در حرم امام رضا علیه السلام در شعرهایش میگوید خدا در قضیه کرونا خواست به ما نشان دهد که ببینید همه چیز دست من است، و شما ضعیفید و نمیتوانید کاری انجام دهید! این چه موضعی است؟ چرا مردم را با خدا درگیر میکنید؟ دست فتنه دشمن را در این جنگ بیولوژیک مگر نمی بینید؟ بله، خدا موثر در همه امور است، اما این شرایط جنگی است؛ رهبرانقلاب هم اشاره کردند.

مگر مردم ما در تشییع جنازه شهید سلیمانی معجزه معنوی نیافریدند؟ ایام الله ایجاد کردند. تبلور قدرت خدا بود دور جنازه شهید. بعد خدا برای این مردم کرونا نازل میکند؟! مگر مردم ما چه کرده بودند؟ سعی میکنیم راحت از کنار جنگ بیولوژیک رد شویم. رییس پلیس آمریکا در تریبون رسمی به مردم میگوید بخاطر دستمال توالت به ما زنگ نزنید! آمریکا در این شرایط دشوار، بازهم دست از دشمنی با ایران و یادآوری آن برنمیدارد!

جمله رهبرانقلاب خیلی دقیق بود؛ خطاب به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف عرضه داشتند: شما این کشتی را که ناخدایش هستید به ساحل برسانید. یکی از صحبتهای امیدبخش رهبرانقلاب امروز این بود که گفتند انشاالله این سال سال پیروزیهاست. این هم بر اساس قاعده الهی است. نصرت خدا برای موقعیتهای سخت است. سال ۹۸ سال سخت و دشواری بود؛ چه حوادث طبیعی و چه غیرطبیعی. سازمان بهداشت جهانی میگوید کسی حق ندارد واکسن کرونا را تولید کند. معاون وزیر بهداشت رسما این را خطاب به پزشکی که خبر مراحل تولید واکسن کرونا را بیان کرد، اعلام کرد. مگر حرف سازمان بهداشت جهانی وحی منزل است؟!

 

امام کاظم علیه السلام کشته عافیت طلبی شیعه شد

امام موسی بن جعفر علیهما السلام فرمودند شیعیان ۲۰۰ سال با تفکر انتظار و آرزوی تحقق حاکمیت حق تربیت شدند. آقایان تربیتی بگویند محور اساسی کار تربیتی بجز انتظار و آرزوی تحقق فرج چیست؟ دشمن این را فهمیده، لذا بدل درست کرده اند. گوشه و کنار کشور مهره های قوی و انسانهای تحصیل کرده را می بینی که دانسته یا ندانسته جزو انجمن حجتیه هستند. یک جای کار انحراف ایجاد میکنند، و از جوانی با همین انحراف تربیت و بزرگ میشوند. تحقق فرج باید آرزو و تمام هدف زندگی ما شود. اگر این آرزو تمام زندگی ات شود، به تو توان و انرژی میدهد.

امام کاظم علیه السلام در ادامه فرمود: لَوْ مَيَّزْتُ شِيعَتِي لَمْ أَجِدْهُمْ إِلاَّ وَاصِفَةً. چالش تربیت شیعه در زمان امام کاظم علیه السلام این است که میفرماید اگر شیعیانم را امتحان کنم، بجز حرف چیز دیگری ندارند! وقتی نوبت خودشان برسد پای کار نیستند. وَ لَوِ اِمْتَحَنْتُهُمْ لَمَا وَجَدْتُهُمْ إِلاَّ مُرْتَدِّينَ. اگر شیعیانم را امتحان کنم، جز ارتداد از آنها نمی بینم! لَوْ تَمَحَّصْتُهُمْ لَمَا خَلَصَ مِنَ اَلْأَلْفِ وَاحِدٌ. از هزار نفر یک نفر هم شیعه واقعی پیدا نمیکنم. وَ لَوْ غَرْبَلْتُهُمْ غَرْبَلَةً لَمْ يَبْقَ مِنْهُمْ إِلاَّ مَا كَانَ لِي. اگر آنها را غربال کنم،‌ برای من کسی باقی نمی ماند. یعنی تا بحال شیعیان امتحان نشده اند. دویست سال است ائمه جهاد کرده اند، تازه این شیعان به دست آمده و تربیت شده اند. إِنَّهُمْ طَالَ مَا اِتَّكَوْا عَلَى اَلْأَرَائِكِ فَقَالُوا نَحْنُ شِيعَةُ عَلِيٍّ إِنَّمَا شِيعَةُ عَلِيٍّ مَنْ صَدَّقَ قَوْلَهُ فِعْلُهُ. مشکل شیعیان این است که عافیت طلب هستند.

امام کاظم علیه السلام در این شرایط تقیه شیعیانش را اینگونه توصیف میکند، و متهم به عافیت طلبی میکند. اگر این امام امروز در جامعه اسلامی ما باشند، ما شیعیان و حزب اللهی ها را چگونه توصیف خواهند کرد؟! امام موسی بن جعفر طی ۳۴ سال مبارزه همراه با تقیه کردند. تقیه این نیست که گوشه ای ساکت بنشینیم. در کنار تقیه باید مبارزه کنیم، مثل موسی بن جعفر علیهما السلام. امام یک جمله به هارون فرمود فدک به پهنای حاکمیت تمام امت اسلامی است؛ هارون بخاطر همین یک جمله امام را کشت. چون میدانست امام پشت پرده مشغول جمع کردن یار و شبکه سازی است. حتی امام در مناجاتهای درون زندانش، کلمه ای علیه حکومت دعا و نفرین نمیکرد، که مبادا دشمن شک کند.

 

جهاد را به بهانه خانه نشینی تعطیل نکنیم!

خیلی از حزب اللهی های ما عافیت طلب هستند. فقط میگویند دستور آقا این است که در خانه بنشینید! ‌همین را فقط میشنوند. این صحبت آقا را نمیشنوند که گروههای مختلف جهادی در همین ماجرای کرونا را یک به یک ذکر کردند، و گفتند اینها باعث قدرت و برکت کشور هستند. اگر بگویند مساجد و هیئتها را تعطیل کنید،‌ زود انجام میدهیم! اما اگر صحبت از کار و جهاد شد، از برخی مدعیان ولایتمداری خبری نیست!

در برخی استانها، کشته های کرونا را بدون غسل دفن میکردند! با پیگیری مستقیم رهبرانقلاب غسل و تیمم و کفن انجام شد. یعنی چهارتا طلبه در این استانها پیدا نشدند اموات را غسل و کفن کنند؟ حرفی نیست، شما هیئت نیایید، اما بروید به داد اموات مسلمان برسید! جهاد هم هست. قمی که ۲۰۰ هزار طلبه دارد، مشکلش حل شده؛ اما باقی استانها چه؟ مگر مرده ها بیشتر از زنده ها ناقل هستند؟ مرده که نفس هم نمیکشد.

پزشکان و متخصصان گفته اند ویروس کرونا یک دوره عمر دارد. پزشکان محاسبه کرده اند و گفته اند نهایتا تا اواسط اردیبهشت است، و بعد به حدود صفر میرسد. از لحاظ علمی ثابت شده. تا اردیبهشت این جهاد خدمت رسانی ادامه دارد و باید ادامه پیدا کند. جهاد ضدعفونی معابر، و جهاد غسل و تدفین اموات باید ادامه پیدا کند. به کمک آنها برویم. این یک نمونه جهاد است. جهاد در سایر زمینه ها هم هست.

نتیجه کم کاری و عافیت طلبی، کشته شدن امام کاظم علیه السلام میشود. امام حتی دست به شمشیر هم نشد. اما چون در اندیشه و باور امام این بود که حکومت را از هارون بگیرد، کشته شد. هارون بگونه ای جامعه را مدیریت کرده بود که میدانست اگر امام را بکشد، اتفاق خاصی در جامعه اسلامی رخ نمیدهد. سندی بن شاهک یهودی پیکر امام را در بازار بغداد گذاشت. امام را طی سالیان زندانی و شکنجه کرده بودند؛ همه شیعیان هم اطلاع داشتند. خود ملعون پیکر امام را در بازار گذاشت و بزرگان امت را جمع کرد و از آنها امضا گرفت که امام به مرگ طبیعی فوت کرده. به همه شیعیان هم اعلام کردند. با سکوت بزرگان شیعه مردم هم سکوت کردند. هارون خیالش راحت بود. آمریکا و اسراییل اگر خیالش از شیعیان راحت باشد، ‌ویروس درست میکند و در جهان قتل عام ایجاد میکند. چند سال است برای انتشار این ویروس برنامه ریزی کرده اند. امام موسی بن جعفر علیهما السلام کشته ضعف شیعه و راحت طلبی و دنیاطلبی و عافیت طلبی شیعیان شد.

نام

پست الکترونیک

* کد امنیتی

تصویر کد امنیتی

* نظر

میلاد امیرالمؤمنین علیهم السلام
با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین
حاج احمد پـنــاهـیــان
زمان:
چهارشنبه ۶ اسفندماه از ساعت ۱۸:۳۰
(قرائت قرآن، احکام، سخنرانی، مدیحه سرائی)
مکان:
مسجد مقدس جمکران
شبستان کربلا
کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی هیئت محبین اهل بیت علیهم السلام محفوظ است